Menu Close

Radiologijos skyrius

Rentgenologiniai tyrimai Alytaus apsk. S. Kudirkos ligoninėje atliekami CANON ir PHILIPS firmų rentgeno aparatais, kurie atveria daug geresnes diagnostikos galimybes, sumažinti pavojingų rentgeno spindulių tenkančių žmogui tyrimo metu srautą.

Skaitmenines rentgenografijos pagalba vaizdai yra perduodami į kompiuterį kuriame nuotraukas galima saugoti, rūšiuoti, įrašyti į laikmeną, ar atspausdinti. Kadangi tyrimo metu naudojami Rentgeno spinduliai pacientai turi tyrimui turėti siuntimą, iš jį gydančio gydytojo.

 

Mamografijos tyrimai padedantys diagnozuoti krūtų  audinio gerybinius ir piktybinius pakitimus. Tyrimui dažniausia siunčia (siuntimas būtinas) šeimos gydytojai ir gydytojai ginekologai. Atliekamos 4 rentgenogramos ( po 2 kiekvienai krūčiai). Moterims nuo 50 m. iki 69 m. amžiaus, pagal mamografinės patikros dėl krūties vėžio programos, atliekamos kartą per 2 metus su šeimos gydytojo siuntimu. Mamogramas vertina du gydytojai radiologai.


Mamografas

Kompiuterine tomografija – pirmaeilis tyrimas, kai būtina ištirti pacientą, labai greitai, po ūmios traumos, įtariant insultą. KT aparatu atliekami galvos smegenų, kraujotakos sutrikimai, įvairių traumų sukelti pakitimai, įgimti ir įgyti stuburo pažeidimai; vertinama vidaus organų būklė, plaučių, kaulų ligos. Tyrimai atliekami be ir su intraveniniu kontrastavimu. Gydytojas radiologas analizuoja vaizdus trijose plokštumose, įvertina anatomines struktūras, pakitimus, suformuoja 3D rekonstrukcinius vaizdus. 2020 m. liepos mėn. ligoninėje pastatytas naujas kompiuterinės tomografijos CANON Aquilion 80 pjūvių aparatas, kuris padidins produktyvumą leis išplėsti klinikines galimybes (ateityje bus tiriamos kraujagysles). Su naujais vaizdo kokybės standartais pacientui automatiškai parenkamos apšvitos dozės. Nors nauja sistema pateikia pacientų vaizdų efektyvumą nedidinant paciento apšvitos, pacientui ir siunčiančiam gydytojui būtina tarpusavyje aptarti ar pacientui yra tyrimas tikslingas ir nepamiršti, bent vieno iš radiacines saugos principo: ,,tyrimo nauda turi būti didesnė už jo žalą.”

Kompiuterinė tomografija atlieka:
1. galvos (išskyrus veido daubų, smilkinkaulių ir vidinės ausies);
2. kaklo (išskyrus kaklo minkštųjų audinių);
3. stuburo krūtininės ir juosmeninės dalių;
4. viršutinio pilvo aukšto organų;
5. dubens organų;
6. krūtinės ląstos organų;
7. galūnių kaulų (be intraveninio kontrastavimo).

Rentgenodiagnostiniai tyrimai ir KT tyrimai, esant indikacijoms, atliekami visą parą. KT tyrimui siuntimas būtinas iš II ar III-čio lygio gydytojo.

 

Magnetinio rezonanso pagrindinis tyrimo privalumas  – nėra jonizuojančios spinduliuotės (t.y. nėra Rentgeno spindulių) Alytaus apsk. ligoninėje nuo 2019 m. vasario mėn. dirba vienas naujausių magnetinio rezonanso įrenginių ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Tai PHILIPS firmos 1.5 teslos aukštos skiriamosios gebos aparatas, pateikiantis kokybišką vaizdą. Tyrimai atliekami greitai, priklauso nuo tyrimo sudėtingumo nuo 30 min. iki 1 val 30 min. Tiriant magnetinio rezonanso metodu žmogaus kūnas tarsi supjaustytas plonais pjūveliais, todėl galima labai tiksliai vertinti pokyčių vietą, išplitimą ir t.t. MRT tyrimai labai informatyvūs diagnozuojant įvairių organų onkologines ligas., vertinant jų išplitimą (metastazes). Šie tyrimai yra nepakeičiami nustatant raumenų, meniskų, raiščių pažeidimus, kaulų čiulpų būklę. Širdies plaučių ir pilvo organų tyrimai (išskyrus prostatos) mūsų ligoninėje neatliekami. Pacientai, turintys širdies stimuliatorių ir sąnarių protezus, prieš tyrimą turi susisiekti su operavusiu gydytoju, išsiaiškinti ar, atliekant magnetinio rezonanso tyrimą nebus kontraindikacijų. Kontraindikacija yra metaliniai svetimkūniai akyse ir kūne.

Magnetinio rezonanso tyrimai atliekami ir neturint siuntimo. Jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, šių paslaugų kainą jie sumokės patys.

1,5 T magnetinio rezonanso tomografija:
1. galvos;
2. stuburo kaklinės, krūtininės ir juosmeninės sričių;
3. galūnių, sąnarių visos sritys.

 

 

Kaulų tankis. Kaulų densitometrija atliekama HOLOGIC aparatu, naudojančiu dvigubos energijos absorbcijos metodą (DEXA) yra greitas, neskausmingas ir patikimas metodas. Kaulų tankio densitometrijos tyrimas naudojamas osteoporozės nustatymui. Osteoporozė – tai kaulų liga susijusi su kalcio sumažėjimu, dėl ko kaulai tampa trapesni taip didėja lūžių rizika. Ši liga gresia tiek moterims, tiek vyrams. Tyrimas rekomenduotinas pomenopauzinio amžiaus moterims, asmenims sergantiems skydliaukės, inkstų ligomis, cukriniu diabetu ir kitomis ligomis susijusiomis su kaulų lūžiais.

Tyrimai nemokami, atliekami privalomuoju draudimu draustiems pacientams turintiems šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimą. Būtina išankstinė registracija.

SVARBI INFORMACIJA:  Branginant savo ir kitų laiką dėl svarbių priežasčių negalint atvykti bent kuriam tyrimui, labai prašome informuoti registratūrą, dėl konsultacijos atidėjimo ar atšaukimo. Tai sutrumpintų laukimo eiles.

Skyriuje dirba 12 gydytojų radiologų ir 15 radiologijos technologių.