Menu Close

Pranešimas

Alytaus ligoninėje – socialinė kampanija „Duoti ar neduoti?“

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bendradarbiaudama su Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) vykdo socialinę kampaniją „Duoti ar neduoti?“. Kampanijos tikslas – skatinti dialogą tarp medikų ir pacientų, atkreipiant dėmesį į skaidrumo svarbą medicinos sektoriuje ir kyšių sukeliamas neigiamas emocijas. Visus metus įvairiose šalies ligoninėse medikai ir pacientai bus kviečiami ne tik išvysti stendą, kuriuo siekiama atskleisti smulkiosios korupcijos gydymo įstaigose žalą, bet ir išreikšti savo nuomonę, kaip elgtis, kai susiduriama su kyšio provokavimu ar siūlymu.

„Kadaise paveldėta kyšių kultūra jau seniai praeityje. Džiugina, kad jaunoji karta turi užtikrintą požiūrį ir jų tolerancija tokioms korupcinėms apraiškoms yra nulinė. Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje antikorupcinės aplinkos kūrimui skiriamas reikšmingas dėmesys. Mūsų įstaiga yra aktyvi įvairių smulkiosios korupcijos prevencijos programų dalyvė, turime ir už korupcijos prevenciją ir kontrolę atsakingą darbuotoją, kuris kryptingai dirba šia linkme. Jau senokai nesu girdėjęs, kad mūsų ligoninėje tokie atvejai būtų užfiksuoti ir tiriami. Socialinė kampanija „Duoti ar neduoti?“ padeda keisti praeityje paveldėtą visuomenės požiūrį ir supratimą apie kyšių kultūrą. Jokie pinigai, saldainiai ar gėlės efektyvesnio, greitesnio gydymo tikrai neužtikrins, nes visa tai yra kiekvieno gydytojo pareiga“, – teigė Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės direktorius Svajūnas Žukauskas.

„Šia kampanija siekiame skatinti diskusiją tarp medikų ir pacientų, norime parodyti, kad kiekvienas gali prisidėti stiprinant skaidrumą sveikatos apsaugos sektoriuje, o kyšio reikalavimas ar davimas dažnai sukelia negatyvias emocijas, medikui toks elgesys gali pasirodyti kaip nepasitikėjimas juo ir jo kompetencijomis“, – sakė STT Antikorupcinio švietimo skyriaus vadovas Benas Aldakauskas.

„Kalbant apie Lietuvoje vis dar aktualią kyšių kultūrą, turėtume žvelgti giliau ir ieškoti priežastinių veiksnių. Nors pacientai dažnai deklaruoja kyšius kaip padėką, tiek jie patys, tiek kyšį imantys gydytojai supranta, kad siekiama asmeninės naudos: pacientai siekia greitesnių paslaugų ar daugiau dėmesio, gydytojai – materialinės naudos. Atsiradus kyšiui, paciento ir mediko tarpusavio pasitikėjimas yra sumenkinamas, o savo darbą nuoširdžiai atliekantiems gydytojams brukamas kyšis sukelia liūdesio, nusivylimo, nuvertinimo ar net pažeminimo jausmus. Kad viso to išvengtume, svarbu išgirsti ir suprasti abi puses bei tobulinti visą sveikatos sistemą taip, jog šių problemų neliktų“, – sakė Jaunųjų gydytojų asociacijos atstovė Viktoria Linkis.

STT inicijuoto tyrimo duomenimis, su didžiausia kyšio prievartos rizika gyventojai susiduria miestų ir rajonų ligoninėse bei klinikose. Socialine kampanija „Duoti ar neduoti?“ siekiama kalbėti ne tik apie smulkiosios korupcijos daromą žalą, bet ir apie medikų bei pacientų patiriamas neigiamas emocijas. Kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl interpretacijos gali būti įvairios – galbūt medikas tikrai tikisi kyšio, o gal tai yra neteisingai suprasta situacija. Todėl tiek medikams, tiek pacientams labai svarbu įvertinti aplinkybes tinkamai, nes teisingas problemos sprendimas – sąmoningas pasirinkimas kyšio neduoti ir jo nereikalauti.

Stendą iki 2024 m. kovo 20 d. galėsite pamatyti Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje, adresu Ligoninės g. 12.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pranešimas žiniasklaidai