Alytuje įkurtas insultų gydymo centras

Vytas-JAZEPCIKAS

Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės gydytojas Neurologijos skyriaus vedėjas Vytas JAZEPČIKAS

Insultas – tai galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Priklausomai nuo to, kurioje galvos smegenų srityje sutrinka kraujotaka, insultas pasireiškia skirtingų funkcijų sutrikimais. Tai labai klastinga liga, nuo kurios Lietuvoje kasmet miršta apie 3 tūkstančius žmonių. Po širdies ir kraujagyslių bei onkologinių ligų, tai trečia pagal dažnį mirties priežastis išsivysčiusiose šalyse. Šis susirgimas – dažniausia suaugusiųjų neįgalumo priežastis. Tik apie 25 % šių ligonių sugeba gyventi savarankiškai.
Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninėje  kasmet gydoma apie 400 ligonių sergančių išeminiu insultu.
Pagrindinis išeminio insulto gydymo tikslas – smegenų kraujotakos atstatymas užakusiose kraujagyslėse. Per pirmas 4.5 valandos nuo insulto susirgimo pradžios yra vienintelis, šiam tikslui pasiekti, gydymo metodas – trombolizė, tai yra trombo, susidariusio kaklo ar smegenų kraujagyslėse, ištirpinimas. Alytaus ligoninėje šis gydymo metodas taikomas nuo 2009 metų. Trombolizė jau taikyta 41 ligoniui, susirgusiam išeminiu insultu.Galime pasidžiaugti, kad pagal gydytų ligonių skaičių esame vieni iš lyderių tarp respublikos ligoninių. Mūsų ligoninės medikai sukaupė pakankamai patirties efektyviai panaudoti šį gydymo metodą kasdieniniame darbe.
2014 M. sausio 20 d. Lietuvos respublikos SAM įsakymu Nr. V – 40 buvo įkurtas insultų gydymo centras. Įkūrus insultų gydymo centrą, GMP medikai privalo iš pietų Lietuvos (Lazdijų, Prienų, Alytaus, Druskininkų) ligonius, susirgusius išeminiu insultu, kuo skubiau gabenti į Alytaus ligoninę. Nekelia abejonių, kad trombolizės rezultatai tiesiogiai priklauso nuo laiko.
Atlikus trombolizę per 90 min. nuo susirgimo pradžios – pasveiksta kas penktas ligonis, per 91 – 180 min. – kas septintas, o per 181 – 270 min. – tik kas keturioliktas ligonis.
Taigi, kad šis metodas būtų efektingai išnaudotas, būtina šviesti visuomenę, kad gyventojai būtų susipažinę su šiuo susirgimu ir laiku kreiptųsi pagalbos į medikus, kviestų greitąją medicinos pagalbą.
Kaip rodo statistikos duomenys, daugiau kaip 50 % ligonių pagalbos kreipiasi pavėluotai.
Mūsų respublikos nedidelė patirtis šioje srityje rodo, kad perdaug laiko sugaištama sprendžiant logistines problemas. Alytuje šias problemas gan sėkmingai sprendžiame bendradarbiaujant su GMP ir ligoninės administracija, bei atitinkamų skyrių vedėjais.
Manome, kad Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninėje yra vienos iš geriausių sąlygų respublikoje taikyti trombolizę išeminių insultų gydymui, nes:
–    mūsų mieste beveik nebūna automobilių spūsčių, todėl galima greičiau pacientą atvežti į ligoninės priėmimo skyrių:
–    turime puikią laboratoriją, kompiuterinį tomografą, visą parą dirbančius radiologus, todėl greitai galima atlikti būtinus tyrimus prieš trombolizę;
–    visą parą ligoninėje dirba patyrę neurologai, reanimatologai, kurie gali atlikti trombolizę ir sekti ligonio būklę po trombolizės.
Gerai organizuotas komandinis darbas , puiki ligoninės infrastruktūra – ateityje leis pasiekti dar geresnių rezultatų gydant išeminius galvos smegenų insultus.