Menu Close

E. Sveikata projekto raida Alytaus regiono sveikatos priežiūros įstaigose

Kas yra elektroninė sveikatos sistema? Ką ji daro? Kada e. Sveikatos projektas bus galutinai įdiegtas visoje šalies sveikatos sistemoje? Baigus ligoninėje  įgyvendinti kartu su partneriais projektą „Elektroninių sveikatos paslaugų plėtra Alytaus regiono asmens sveikatos priežiūros įstaigose“, klausimų nesumažėjo. Šiame projekte kartu dirbo: Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninė, Alytaus poliklinika, Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centras, Druskininkų ligoninė, Lazdijų savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centras, Lazdijų ligoninė, Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centras . Bendrasis projekto uždavinys buvo  – išplėtoti informacinių technologijų infrastruktūrą ir įdiegti regioninę sveikatos priežiūros įstaigų informacinę sistemą 7-iose Alytaus regiono  sveikatos priežiūros įstaigose.

2015 metų  pabaigoje pradėjusi veikti elektroninės sveikatos sistema Alytaus, kaip ir visos Lietuvos gyventojams, sveikatos priežiūros įstaigoms ir vaistinėms užtikrina vieną bendrą prieigą prie elektroninės sveikatos paslaugų bei galimybę dalintis informacija elektroniniu būdu. Tačiau faktas, kad sistema naudojasi tik nedidelė dalis gydytojų, reikšmingai sumažina jos teikiamą naudą. Informacija, kuria galima dalintis – labai įvairi. Sistema leidžia dalintis pacientų ligos istorijomis, pildyti specialias medicinines pažymas (sveikatos pažymas moksleiviams, vairuotojams, šaunamo ginklo turėtojams, vaiko gimimo pažymėjimus, medicininius mirties liudijimus ir kt.).

Regiono gydymo įstaigos, dalyvaujančios projekte, į elektroninę sveikatos paslaugų ir  bendradarbiavimo infrastruktūros (ESPBI) informacinę sistemą gali teikti pacientų sveikatos duomenis – tyrimų rezultatus, diagnozes, receptus, siuntimus, rentgeno nuotraukas, pažymas ir kita. Esant poreikiui kitos sveikatos priežiūros įstaigos ir pacientai gali prie jų prieiti. Taip pat sistema sudaro galimybes gydytojams išrašyti elektroninius receptus. Pagal juos prie sistemos prisijungusios vaistinės gali pacientams išduoti vaistus. Elektroninių receptų dėka gydytojams nebereikia išrašyti, o pacientui – nešiotis popierinių receptų ir kompensuojamų vaistų knygelių. Taip dingsta jų suplėšymo ar pametimo rizika. Ateityje, e. Sveikatos sistema besinaudojantys gydytojai galės pratęsti receptus be atskiro apsilankymo, nuotoliniu būdu. Taip pat naudojantis šia sistema, galima išvengti brangių ir nereikalingų tyrimų, nes kitas gydytojas gali atlikti anksčiau atliktus ir vis dar aktualius tyrimus. Nelikus būtinybės skirti juos pakartotinai, taupomos lėšos. Sistemos dėka Registruotis pas gydytoją pacientui galima ir dieną ir naktį, o užmiršus apie vizitą, Primenama, kad rytojaus dieną pacientas yra užregistruotas pas gydytoją. Taip išvengiama gydytojų darbo prastovų.

Prie sistemos privalumų galima pažymėti tai, kad kiekvienas  gyventojas, besilankantis pas gydytojus, kurie naudojasi šia sistema, gali prisijungęs prie portalo www.esveikata.lt matyti visą savo sveikatos istoriją – diagnozes, gydymo eigą, išduotus siuntimus ar pažymas, paskirtus vaistus ir t. t. Prisijungiant pacientui reikia elektroninio parašo arba e. bankininkystės.
Tačiau sistema veiks ir paciento duomenys joje bus tik tuo atveju, jei gydymo įstaiga, kurioje lankosi pacientas, yra prisijungusi prie sistemos, ir jei gydytojas ja naudojasi rašydamas medicininius dokumentus. Jei gydytojai nesinaudoja e. sveikatos sistema, pacientas aukščiau minėtais privalumais pasinaudoti negalės Kitaip tariant, Jei jūsų gydytojas to nedaro, prisijungę prie sistemos matysite tik daug tuščių laukų. Todėl, naudotis sistema gydytojus turėtų skatinti ir patys pacientai.

Kol kas stebime tam tikrą pasipriešinimą iš medikų pusės naujovėms. Gal dėl to , kad elektroninių dokumentų pildymui sugaištama daugiau laiko?  Sutrikus kurios nors sistemos darbui sutrinka medicininio dokumento formavimas – kyla nepasitenkinimas iš pacientų pusės, gaištama daugiau laiko. Apžiūros metu sumažėja gydymo trukmė. Reikia kompiuterinio raštingumo įgūdžių, kurių trūksta.

Registrų centro teigimu, dabar e. Sveikata naudojasi apie 500 gydymo įstaigų ir vaistinių tinklų. Jų sąrašai skelbiami adresais www.esveikata.lt arba. Sistemą jau naudoja dauguma vaistinių, bet tik maždaug kas ketvirta sveikatos priežiūros įstaiga. Šiuo metu ar naudotis šia sistema, gydymo įstaigos kol kas sprendžia pačios: privalomas e. sveikatos sistemos naudojimas ir duomenų apie paciento sveikatą bei jos priežiūrą tvarkymas elektroniniu būdu visose įstaigose numatomas nuo 2018 m. kovo 31 d.

Lina Ivoninienė
Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės
Specialistė investicijoms ir projektų rengimui