Menu Close

Gydytojų patarimas: moterys, nebijokite krūtų specialisto!

 

 

mamograma
Iš kairės: Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės gydytoja radiologė R. Žilinskienė, Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Radiologijos skyriaus slaugos administratorė L. Lenkienė.

Krūties vėžys – negailestingas, smogiantis tiek vyresnio, teik jaunesnio amžiaus moterims. Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje jauniausia pacientė, kuriai diagnozavo krūties vėžį, buvo sulaukusi 28 metų amžiaus. Medikai primena: onkologinę ligą įveikti galima laiku ją pastebėjus ir ragina neatidėlioti tyrimų, kurie yra nemokami.

 

Mamografijos tyrimo metu, naudojant rentgeno spindulius, diagnozuojamos krūtų ligos. Kiekvienai  moteriai atliekamos keturios rentgenogramos – kiekvienos krūties po dvi.

Nuotraukose pastebėjus neaiškius darinius krūtyse, pacientės siunčiamos pas gydytojus mamologus į trečiojo lygio gydymo įstaigas.

Moterims mamologo, krūtų specialisto, tikrai nereikėtų bijoti. Jis atlieka dar išsamesnius tyrimus, biopsijas. Be to, krūtyse pastebėti dariniai nebūtinai gali būti piktybiniai.

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje mamografijos patikros programa vykdoma jau nuo 2005 metų. 50-69 metų moterys kas du metus yra tiriamos profilaktiškai. Būtent tokio amžiaus moterims tikimybė susirgti krūties vėžiu – didžiausia, tačiau tyrimo neretai prireikia ir jaunesnėms.  Atvykstant atlikti mamografijos – krūtų  tyrimą, būtina atsinešti gydytojo siuntimą. Jį gali išrašyt bendrosios praktikos gydytojas, o prireikus – ir gydytojas ginekologas, ar kitos srities gydytojas, pastebėjęs krūties problemas.

Pacientėms reikia nepamiršti pasiimti ir anksčiau darytas rentgenogramas – krūties nuotraukas. „Neretai pacientės mano, kad ankstesnės krūtų rentgeno nuotraukos reikalingos mums, gydytojams. Tačiau mes jas būtinai prašome atsinešti dėl pačių pacienčių, kad galėtume kiek galima greičiau palyginti ir tinkamai įvertinti krūtų pakitimus.

Yra navikų rūšys, kurios neturi specifiškumo. Tad būtina  palyginti ankstesnes krūtų rentgenogramas, kad būtų galima tiksliai nustatyti pakitimus“, – kalbėjo Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės gydytoja radiologė Roma Žilinskienė, vertinanti ir aprašanti monogramas.

Jei moteris neatsineša anksčiau darytų krūtų rentgeno nuotraukų,  mamografjos tyrimo gali tekti laukti kur kas ilgiau. Įprastai tokiu atveju  radiologai pacientę siunčia pas ultragarso specialistą. Jai vėl reikia sugižti pas šeimos gydytoją, kad šis išrašytų siuntimą. Tuomet moteris turi užsiregistruoti pas ultragarso specialistą ir sulaukti savo eilės. Ir tik po to atvykti pasidaryti mamografijos tyrimo. Toks procesas gali užtrukti ilgai.

Jeigu pacientės atvyksta turėdamos ankstesnes krūtų rentgenogramas, joms ilgai laukti nereikia. Gydytojai dirba lanksčiu grafiku ir prisitaiko prie paciento poreikių, svarbu – laiku apsilankyti.  „Mes norime ir galime padėti moterims, tačiau prašome jų laiku atlikti profilaktinius tyrimus“, – sakė R. Žilinskienė, teigusi, kad pavėlavus, pasekmės gali būti liūdnos, nes vėžys greitai progresuoja.

Dalis alytiškių savo sveikata rūpinasi pavyzdingai, profilaktiškai tikrinasi, praėjus dviem metams vėl ateina atlikti tyrimų. Tačiau nemažai yra ir tokių, kurios pas gydytojus apsilanko pavėluotai arba pamiršta atsinešti minėtus gydytojo siuntimą ir ankstesnes krūtų rentgeno nuotraukas.

„Siekiame, kad netolimoje ateityje Alytaus ligoninė turėtų skaitmeninį rentgeną, kuriuo mamografijos tyrimai būtų atliekami dar sparčiau ir patogiau, o pacientėms nereikėtų neštis savo turimų rentgenogramų, nes visos nuotraukos ir taip išliktų skaitmeninėje sistemoje“, – apie planuojamas dar patogesnes paslaugas pasakojo  Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Radiologijos skyriaus slaugos administratorė Laima Lenkienė.

Kada nieko nelaukiant reikia skubėti pas gydytoją? Jeigu moteris krūtyje apčiuopė sukietėjimą, pastebėjo pakitimą, pasikeitusią spenelio spalvą, iš jos tekančias išskyras ar žaizdelę, krūties oda tapo grublėta, ar viena krūtis staiga tapo nesimetriška.

Patogiausia savo krūtis apžiūrėti prausiantis, atsigulus ant šono, simetriškumą nesunku nustatyti stovint prieš veidrodį.

Sttistikos duomenimis, onkologine krūties liga suserga viena iš dešimties moterų.  Onkologiniai susirgimai ypač pavojingi  jauname amžiuje, nes tada navikai labai greitai vystosi. Alytaus ligoninėje dirba ilgą patirtį sukaupę gydytojai, pasiruošę laiku suteikti pagalbą ir išgelbėti moterų gyvybes. Nelikite abejingos savo sveikatai – išsitirkite.