Menu Close

Kodėl ir kaip svaigsta galva?

Vytas-JAZEPCIKASDaugelis žmonių yra patyrę galvos svaigimą, ir ne tik nuo meilės, karjeros ar alkoholinės intoksikacijos, bet ir sergant įvairiomis ligomis. Galvos svaigimas, kaip ir galvos skausmas – tai tik simptomas, rodantis apie esančią ar gręsiančią organizmo patologiją. Praėjusiais metais Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninėje gydyta per 300 ligonių, kurių pagrindinis nusiskundimas buvo galvos svaigimas. Apie šią ligą mintimis dalijasi Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės gydytojas neurologas Vytas JAZEPČIKAS.
 
Kas yra tikrasis galvos skausmas?
     Kas trečias pacientas, besikreipiantis į šeimos gydytoją, skundžiasi galvos svaigimu. Tai pats dažniausias nusiskundimas vyresniems nei 70 metų ligoniams. Svaigimas vienodai vargina ir vyrus, ir moteris, tiek jaunus,  tiek senus. Galvos svaigimas subjektyvus pojūtis ir labai dažnai šį simptomą ligoniai ir netgi medikai painioja su bendru silpnumu, pusiausvyros sutrikimu, nerimu bei  kitais pojūčiais. Kas yra tikrasis galvos svaigimas?
 Svaigimas būna dviejų rūšių: centrinės ir periferinės kilmės. Esant centrinės kilmės svaigimui ligonis jaučia svyravimą, bangavimą, supimą, o periferiniam galvos svaigimui būdinga aplinkos sukimasis ratu. Dažniausia svaigimo rūšis yra gerybinis pozicinis galvos svaigimas (GPGS). Jo priežastis – otolitų judėjimas vidinėje ausyje. Tai svaigulys, kada ligonis jaučia aplinkinių daiktų judėjimo iliuziją,  kartais šiuos simptomus lydi pykinimas, vėmimas, prakaitavimas, pablyškimas. Ši liga nėra pavojinga, tačiau išgąsdina ir ligonį, ir namiškius, todėl ištikus pirmam priepuoliui ligoniai dažnai skubos tvarka vežami į ligoninę.Toks svaigimas priklauso nuo galvos padėties, todėl jį lengva išprovokuoti pasukus galvą. Svaigimas aprimsta atliekant specialius galvos judesius. Menjero liga yra antra svarbi periferinio svaigimo priežastis. Jos metu galvos savigimo priepuolius lydi klausos silpnėjimas. Ligos kilmė – vidinės ausies skysčių cirkuliacijos sutrikmas.
Svaigimas ar pusiausvyros sutrikimas?
 Cenrtrinės kilmės svaigimas yra daug pavojingesnis žmogaus sveikatai ir dažniausiai sunkiai pagydomas. Tai gali būti smegenų navikai, smegenų kraujotakos sutrikimai, išsietinė sklerozė ir kt. Gerai nors tiek, kad centrinės kilmės GS būna retesni, be to šiuo metu Alytaus ligoninė, kurioje yra magnetinis rezonansas, kompiuterinis tomografas, moderni laboratorija, turi visas galimybes laiku diagnozuoti šią patalogiją.
 Reikėtų skirti galvos svaigimą nuo pusiausvyros sutrikimų, kai ligoniai patiria būseną panašią į girtumą. Šio sutrikimo priežastis dažniausiai būna smegenėlių pežeidimas. GS terminu žmonės dažnai apibūdna ir bendrą ailpnumą, artėjantį alpimo pojūtį. Tai jausmas, kai aptemsta akyse ir atrodo, kad tuojau išsijungs sąmonė. Kai kurie pacientai iš tikrųjų nualpsta. Šias būsenas žmonės patiria dėl širdies ir kraujagylių ligų. Jauni žmonės šį jausmą dažnai patiria staigiai keisdami kūno padėtį iš horizontalios į vertikalią, ypač jei jų žemas arterinis kraujo spaudimas. Panašų jausmą gali patirti ir žmonės netekę daug skysčių arba vartodmai kai kuriuos medikamentus.
 Kaip matote, galvos svaigimo priežasčių yra daug, todėl labai svarbu laiku ir tikslaiai gydytojui apibūdinti jaučiamus pojūčius, nuo to dažnai priklauso tyrimų taktika ir skiriamas gydymas. Paprastai smegenys pačios geba prisitiaikyti prie sutrikimų, kuriuos sukelia jutimo organai, todėl jei galvos svaigimo priežastis yra vidinė ausis, laikui bėgant svaigulys savaime praeina. Jei svaigimas nerimsta, priepuoliai dažneja ir patiriate diskomfortą kasdienėje veikloje, būtina kreiptis į medikus.