Menu Close

Naujos elektroninės sveikatos paslaugos – septyniose regiono įstaigose

kuriame logoPasaulyje elektroninė sveikatos sistema ne naujiena. Ir Lietuvoje jau sukurtos didžiųjų gydymo įstaigų – Santariškių, Kauno klinikų ir Klaipėdos universitetinės ligoninės bei keleto stambiausių poliklinikų – informacinės sistemos. Prie jų planuoja jungtis ir septynios Alytaus regiono gydymo įstaigos, nes kuria savo informacines sistemas. Tą patvirtino Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninėje vykusios konferencijos „Elektroninių sveikatos paslaugų plėtros žingsniai Alytaus regiono asmens sveikatos priežiūros įstaigose“ pranešėjai.

Foto-022
Šiuo metu Lietuvoje jau yra sukurtos didžiųjų gydymo įstaigų informacinė sistemos. Manoma, kad netrukus prie jų galės jungtis ir Alytaus regiono gydymo įstaigos, nes kuria savo informacines sistemas.

Priartėta prie dalinės projekto pabaigos

Konferencijos dalyvius pasveikinęs Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas bandomąjį regiono projekto etapą pavadino tolesnio darbo dalimi. Vadovas padėkojo komandai kūrėjų, kurie mokė specialistus, organizavo darbų eigos priežiūrą.

Foto-006
Pokyčiai vyksta visoje Lietuvoje – kuriama bendra sveikatos įstaigų elektroninė informacinė sistema. Medikų darbą palengvins jau tai, kad ateityje neliks popierinių receptų ir įvairių pažymų.įstaigos, nes kuria savo informacines sistemas.

Dabartiniame kosmopolitiškame amžiuje popierinės kortelės yra atgyvenęs dalykas – jas galima pamesti, jos gali sudegti, gydytojai rašydami ranka ir pildydami gausias ir dažnai pasikartojančias formas, receptus gaišta nemažai brangaus laiko, be to, neslėpkime, neretai skubiai ranka padarytus įrašus kitam gydytojui įskaityti nėra lengva. Daug sugaištama poliklinikose, kurių registratūroje tą kortelę turi surasti stalčiuje pagal abėcėlę ir nunešti į reikiamą kabinetą gydytojui, kuris įklijuoja naują popierėlį, o vėliau kortelė grįžta į registratūrą.
Informacija popieriuje laikoma tik toje poliklinikoje, kurioje pacientas lankosi, tačiau niekas nėra tikras, kad paciento neištiks nelaimė ir jis neatsidurs ligoninėje kitame mieste. Kai jis be sąmonės bus pristatytas į kito miesto ligoninę, joje nieko nebus žinoma apie jo sveikatos būklę iki šio momento, apie turimas ligas arba tam tikrų vaistų netoleravimą. Kaip projektą „Elektroninių sveikatos paslaugų plėtra Alytaus regiono asmens sveikatos priežiūros įstaigose“ apžvelgdamas  pastebėjo UAB „Investicijų partneris“ atstovas Donatas Voveris, pasaulis atsisako to, kas neefektyvu. Lietuva maža šalis, o popierinės informacijos „vaikšto“ daug. Nauja sistema sutaupys laiko ligų prevencijai.
Teks pamiršti ligos istorijas, knygeles, pacientų katalogus, jų saugojimą, archyvavimą, apsaugą, gabenimą. Įgyvendinus projektą e. sveikata, Alytaus miesto ir rajono, Lazdijų, Varėnos rajonų – iš viso septynių Alytaus regiono sveikatos priežiūros įstaigų turimi pacientų sveikatos duomenys tęsiant gydymą, tikslinant diagnozę bus pasiekiami kelių mygtukų paspaudimu. Visa informacija bus sukaupta prieinamoje e. sveikata duomenų bazėje.

Foto-018
Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės Informacinių technologijų skyriaus vedėja Nijolė Balkuvienė sako, jog ateityje Sveikatos apsaugos ministerija planuoja, kad žmogus, prisijungęs prie sistemos, galėtų matyti savo asmeninius duomenis.

Pirmieji bandymai nelengvi

Projektas e. sveikata padės siekti sergamumo ir mirštamumo mažinimo, ligų ir sveikatos problemų prevencijos, ekonominio sveikatinimo paslaugų efektyvumo didinimo, besidubliuojančių funkcijų mažinimo, kokybiškų, saugių ir visuomet lengvai prieinamų sveikatos priežiūros paslaugų suteikimo.
Sukurta interaktyvi elektroninė sveikatos įstaigų regioninė sistema užtikrins sklandesnį pacientų patekimą pas gydytojus ar į ligoninę. Atsiradus galimybei iš anksto internetu užsiregistruoti pas gydytoją, nemaža dalis gyventojų jau pajuto elektroninių paslaugų naudą sveikatos apsaugos sistemoje. Tuo naudojasi daugiau nei 40 proc. šalies gyventojų o įgyvendinus Europos Sąjungos lėšomis finansuojamus projektus, kurie kuria kompleksines elektronines paslaugas sveikatos apsaugos srityje, tiek pacientai, tiek gydytojai galės visą dėmesį sukoncentruoti į greitą ir efektyvų gydymą. Rasis net galimybė matyti, ar pacientas įsigijo vaistų. Neliks ir dirbantiesiems labai aktualios problemos – pažymų apie vaiko sveikatą nereikės nešti į mokyklas ir darželius.
Projekto e. sveikata paslaugų plėtros gydymo įstaigose rezultatus trumpai aptarė Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės IT skyriaus vedėja Nijolė Balkuvienė, savo kailiu išbandžiusi ne vieną informacinę naujovę: „Sukurta teisinė bazė, įsigyta technika. Tačiau turimos techninės bazės tikrai nepakanka. Nerimą kelia tai, kas bus, kai dings elektra, ką daryti, jei internetas neveiks? Pirmieji bandymai sunkoki, bet mes esame pripratę prie naujovių, priprasime ir prie šios.“
Kiti pranešėjai sutiko su mintimi, kad naujovės visuomet kelia didesnių ar mažesnių sunkumų, abejonių, bet darbų eigoje viskas išsprendžiama. Linkėjo dirbantiesiems daugiau optimizmo, nes sistemą perpratus tiesiog nesinorės grįžti prie ankstesnio darbo ritmo. O sukurta informacinė sistema turės būti nuolat vystoma, nes vyksta nuolatinė sveikatos priežiūros įstaigų vidaus procesų kaita, keičiasi ir teisės aktai.

Alytaus Naujienos
Aldona KUDZIENĖ