Gegužės 2-osios popietę Vilniaus rotušėje grupei šalies medikų, užsitarnavusių žmonių pagarbą ir dėkingumą, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga įteikė garbės ženklus, liudijančius apie nusipelniusio Lietuvos gydytojo, nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo, nusipelniusio Lietuvos slaugytojo garbės vardų suteikimą.
Iš visos šalies susirinkusiems medikams perduoti prezidentės Dalios Grybauskaitės, ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio sveikinimo ir padėkos žodžiai.
„Kiekviena darbo diena liudija jūsų prasmingą darbą. Iš visos širdies dėkoju už jūsų pasiaukojimą, išgelbėtas gyvybes, pacientams grąžintą viltį ir reikšmingą indėlį kuriant sveiką ir laimingą visuomenę. Linkiu stiprios sveikatos, neblėstančio optimizmo ir sėkmės įgyvendinant savo siekius. Puoselėkite medicinos profesijos vertybes ir saugokite jos prestižą!“ – sveikindamas Lietuvos medikus kalbėjo ministras A.Veryga. Nominantus muzika pagerbė styginių instrumentų ansamblis.
Lietuvos medicinos darbuotojų diena minima nuo 2004 metų balandžio 27 dienos. Per šį laikotarpį nusipelniusio gydytojo vardą pelnė 259 medikai, iš jų 6 medicinos darbuotojai iš Alytaus ligoninės.
Tarp šiemet apdovanotųjų – ir Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės direktoriaus pavaduotojas stacionarinei sveikatos priežiūrai, gydytojas endokrinologas Arvydas BAUBLYS. Daugeliui alytiškių pagelbėjusiam gydytojui suteiktas Lietuvos nusipelniusio gydytojo vardas, ilgametis medikas apdovanotas nusipelniusio Lietuvos gydytojo garbės ženklu.
Gydytojas endokrinologas Arvydas BAUBLYS
Dėl pasirinkimo nesudvejojo nė karto
Su profesinės šventės proga pagerbtu mediku susitikome ligoninėje per pietų pertrauką, jau po bendradarbių pasveikinimo. Paklaustas, kaip jaučiasi taip iškilmingai įvertintas, gydytojas A.Baublys kukliai atitarė: „Šį garbės ženklą priėmiau kaip mediko ilgamečio darbo įvertinimą. Kartu tai ir kolektyvo darbo įvertinimas. Skirta man, bet tai ir kitų žmonių darbo įvertinimas. Juk niekas nedirba vienas, vienas medikas be bendradarbių komandos – gydytojų, slaugytojų ir daugybės kitų paralelinių tarnybų, kurios dalyvauja, gerų darbo rezultatų nepasiektų. Taigi dalis kolektyvo nuopelno tikrai yra.“
Nusipelniusio Lietuvos gydytojo vardo suteikimas A.Baublį nuvedė į prisiminimus. Jis gimė Druskininkuose, tačiau savo vaikystės miestu vadina Alytų, čia šeima apsigyveno, kai Arvydui sukako dveji metukai. Gabus jaunuolis 1976 metais Kauno medicinos institute baigė gydomąją mediciną ir pradėjo dirbti tuometinėje Alytaus rajono centrinėje ligoninėje terapeutu. Teko dirbti ir poliklinikoje. Ketverius metus išdirbęs vidaus ligų gydytoju specializavosi į siauresnę sritį – endokrinologiją. Šias dvi specializacijas išlaikė iki šių dienų ir dėl pasirinkimo nesudvejojo nė karto. Nesuviliojo ir kiti miestai – pasiteisina prieraišumu, kad čia gyvena žmonės, su kuriais augta, o dabar senstama.
Per keturiasdešimt metų medicinoje, toje pačioje gydymo įstaigoje. Kaip tie metai atrodo iš šiandienos pozicijų?
„Per šitiek metų neabejotinai labai pasikeitė ligų diagnostika. Štai 1980 metais nebuvo tiriami hormonai, nebuvo ultragarsinių tyrimų, dirbome daugiau apžiūra, apčiuopa. Milžiniški žingsniai medicinoje dėl žmogaus gerovės žengti. Gydytojams lengviau diagnozuoti ligas. Pasikeitė ir gydymo būdai. Radosi kur kas daugiau galimybių padėti žmonėms.
Jei kalbėtume apie labai paplitusią ligą – cukrinį diabetą, pokyčiai akivaizdūs. Insulinas buvo leidžiamas stikliniais švirkštais, kurių trūko, juos reikėjo patiems dezinfekuoti, tai yra pavirti, tad pasitaikydavo, kad pamiršti suvirdavo. Tuo metu ypač sunku buvo žiūrėti į sergančius vaikus. Adatos storos, vaikučiai maži. Dabar švirkštai vienkartiniai, yra jau paruoštų su vaistais. Lietuva pažangos neaplenkta, visko turime, ko yra Europoje: naujausias insulino rūšis, švirkštus.
Neatsilieka ir medikų kvalifikacijos kėlimas, vyksta įvairių sričių gydytojų užsiėmimai, kuriuos veda garsūs šalies lektoriai, atvyksta prelegentų iš užsienio, Europos Sąjungos šalių“, – atvirai kalba gydytojas A.Baublys.
Ir dukra pasirinko medikės kelią
Jis vienintelis iš giminės pramynė takus į medicinos mokslus. Šiandien jau gali džiaugtis, kad ne tik žmona Danutė medikė, – tėvų takeliu pasekė vienturtė dukra Jūratė. D.Baublienė – vidaus ligų gydytoja ir reumatologė, daug metų vadovauja Alytaus ligoninės Vidaus ligų 1-ajam skyriui. Vadovaujamo darbo gebėjimų iš tėvelių paveldėjusi ir dukra Jūratė, ji – Vilniaus Šeškinės poliklinikos Psichikos sveikatos centro vedėja.
„Mums visiems paraleliai tenka mažesnis ar didesnis krūvis ir organizacinio darbo, bet bent man didžiausią pasitenkinimą suteikia gydomasis darbas. Ypač jei pasiseka padėti žmogui pagyti, o jeigu liga nėra visiškai išgydoma – nors pakoreguoti jos eigą“, – teigia A.Baublys.
Darbe jis vadovaujasi senu medikų darbo principu – nepakenk. Ir toliau planuoja nepalikti gydomojo darbo, ketina jį tęsti, kol leis sveikata, o ji leidžia dirbti mėgstamą darbą. Kaip specialistui jam nuolat dėkoja pacientai už kokybišką ir nuoširdžią medicininę pagalbą.
Medikas teigia, jog nuo to momento, kai gydytoja Eugenija Bulova rengėsi išvykti iš Alytaus ir jį, jauną specialistą, 1980 metais prikalbino užimti jos, endokrinologės, vietą, savotišku jaunystės iššūkiu tapo noras, kad Alytaus endokrinologinė pagalba neatsiliktų nuo kitų rajonų ligoninių, kad pacientus pasiektų naujausios diagnostikos galimybės, kad būtų galima laiku ir vietoje gauti pagalbą, o jeigu reikia – ir kad pacientas būtų pasiųstas pas aukštesnio lygio medikus.
Specialistų Lietuvai tuomet trūko, pačiam taip pat teko vykti mokytis į Minską. Įgijęs gydytojo endokrinologo specializaciją mūsų mieste įkūrė cukrinio diabeto mokyklą-mokymo kabinetą, kuriame buvo mokoma sureguliuoti ligą, tinkamai maitintis. Iki dabar skaito paskaitas visuomenei sveikos mitybos, cukrinio diabeto klausimais. Padėjo įrengti sergančiųjų diabetu klubą „Viltis“, kuris išsiplėtė. Būdamas jo garbės narys tęsia ugdomąjį darbą bendruomenėje. Nuo 2011 iki 2015 metų buvo Alytaus miesto tarybos narys, daug nuveikė tobulinant gydymo įstaigų valdymo struktūrą.
Alytaus ligoninė pasikeitė neatpažįstamai
Paklaustas, kuo užsiima norėdamas pailsėti, medikas atsakė: „Dažniausiai važiuoju į sodą padirbėti, dar žiūriu kino filmus, skaitau knygas. Atvykus anūkams važiuojame žvejoti, grybauti.“ Ir vėl kalbą kreipia apie savo įstaigą, kurioje pradėjo jau penktą gydytojo darbo dešimtmetį.
„Alytaus ligoninė per tuos 40 metų pasikeitė, neperdėsiu pasakydamas, neatpažįstamai. Beveik visi jos skyriai renovuoti, pastatų būklė iš esmės pagerėjusi, atnaujinta. Visi buvę ir esami vadovai dėjo pastangas vystant materialinę bazę. Išplėstos diagnostinės galimybės, net sunku lyginti su turėtomis mano darbo pradžioje. Rentgeno nuotraukos skaitmeninės, kitoms gydymo įstaigoms, konsultuojantiems specialistams perduodamos kompiuteriais.
Daug ką galima paminėti kalbant apie ligoninės laimėjimus. Kyla ir specialistų, gydytojų, slaugytojų kvalifikacija. Jei ligoninės įkūrėjas gydytojas Stasys Kudirka atsikeltų, neatpažintų savo ligoninės. Kaip chirurgas gal ir imtųsi pacientus operuoti, bet neatpažintų pačios įstaigos.
Per 40 metų čia indėlį įnešė daugybė žmonių: vadovų, gydytojų, slaugytojų ir kitų specialistų. Čia visuomet vyko kolegialus darbas, nė vienas nedirbo vienas. Aš pats gerbiu mediko darbą. Ir pedagogo plačiąja prasme, įvertindamas mokymąsi ir tobulėjimą darbo vietoje, patirties perėmimą iš kolegų. Gydytoja E.Bulova pirmaisiais metais dirbo su manimi. Ji – mano mokytoja“, – taip pašnekesį baigia endokrinologas A.Baublys, nusipelnęs Lietuvos gydytojas, per savo darbinės veiklos metus nuolatinį dėmesį, asmeninę iniciatyvą, profesinius gebėjimus skyręs ir tebeskiriantis asmens sveikatos priežiūros stiprinimui, ypač endokrinologijos raidai Alytaus mieste ir regione.