Nuolatinis profesionalus rūpestis Moters sveikata
APIE SKYRIŲ: Akušerijos ginekologijos skyrius tai ligoninės stacionarinės asmens sveikatos priežiūros padalinys, kuriame teikiamos akušerijos, neonatologijos, nėštumo patologijos, akušerijos dienos stacionaro ir ginekologijos paslaugos.
Skyriaus veiklos tikslas – teikti savalaikes, kokybiškas ir kvalifikuotas antro lygio stacionarines akušerijos, neonatologijos, nėštumo patologijos ir ginekologijos paslaugas, supažindinti su naujovėmis, informuoti bei šviesti nėščias (tėvystės mokyklėlė), gimdyves, pagimdžiusias bei ginekologines pacientes.
PERSONALAS:
Skyriuje dirba kvalifikuota, nuolat besitobulinanti gydytojų akušerių – ginekologų, gydytojų neonatologų, akušerių, slaugytojų bei slaugytojų padėjėjų komanda.
KAIP MUS RASTI
Akušerijos – ginekologijos skyrius įsikūręs pirmame korpuse kairėje pusėje tik atvykus į ligoninę. Tai atskiras, naujai suremontuotas, aprūpintas modernia medicinine įranga, trijų aukštų pastatas, su I-e aukšte esančiu Nėščių ir gimdyvių priėmimo poskyriu, naujai įrengtu šiuolaikišku liftu.
Informacija apie pacientų lankymo taisykles, lankymo režimą/ draudimus nurodoma bendrame ligoninės tinklalapyje.
KONTAKTAI:
Skyriaus vedėjas: Eugenijus Tiškus tel.: 8 (315) 56306, el.paštas : tiskus@ligonine.lt
Slaugos administratorius: Daiva Tiškuvienė tel.: 8 (315) 56307, el.paštas: tiskuviene@ligonine.lt
Slaugytojų postas – tel.: 8 (315) 56316
Gydytojai neonatologai – tel.: 8 (315) 56305
Akušerių ir naujagimių slaugytojų postas – tel.: 8 (315) 56311
Gimdykla – tel. : 8 (315) 56312
PLAČIAU APIE SKYRIAUS VEIKLĄ
Skyriaus veikla yra užtikrinama skyriaus struktūroje esančiuose profiliuose:
Akušerijos profilyje teikiama skubi konsultacinė pagalba nėščių ir gimdyvių priėmime, skubi bei planinė pagalba gimdymo metu, esant mažai perinatalinei rizikai, (esant būtinybei ir didelei perinatalinei rizikai). Esant didelei perinatalinei rizikai, SAM teisės aktų numatyta tvarka gimdyvės pervežamos į aukštesnio lygio stacionarą. Profilyje atliekamas pilnavertis tiek vaisiaus, tiek gimdyvės būklės ištyrimas ir sekimas gimdymo metu, esant indikacijoms gimdymas užbaigiamas operaciniais metodais. Pagimdžiusioms moterims užtikrinama pilnavertė slauga, po buvusio patologinio gimdymo skiriamas adekvatus gydymas. Slaugomi sveiki naujagimiai, sudaromos sąlygos, jiems būti palatoje kartu su motina. Nėščių ir gimdyvių priėmime,gimdykloje dirba budintis gydytojas akušeris -ginekologas,pogimdyminėse palatose-gydytojas pagal sudarytą grafiką ir akušerės.
Naujagimio patologijos profilyje gydomi sergantys naujagimiai. Esant indikacijoms ir /ar sunkiai perinatalinei patologijai, SAM teisės aktų nustatyta tvarka, naujagimiai keliami į vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos poskyrį ir/ar pervežami į III lygio specializuotą gydymo įstaigą. Dirba gydytojas neonatologas ir bendrosios praktikos slaugytojos ar akušerės.
Nėštumo patologijos profilyje teikiama skubi ir planinė pagalba, taikomas konservatyvus ir operacinis gydymas ligonėms, sergančioms įvairia nėštumo patologija, įvairiomis ekstragenitalinėmis, nėštumą komplikuojančiomis ligomis. Esant reikalui SAM teisės aktų nustatyta tvarka, nėščios keliamos į aukštesnio lygio stacionarą. Dirba gydytojai akušeriai -ginekologai ir akušerės.
Akušerijos dienos stacionare sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos kasdien nuo 9 – 18 val.; teikiamas planinis nėštumo patologijos konservatyvus gydymas, stebėjimas, vaisiaus būklės stebėjimas, laboratoriniai tyrimai, priešoperacinis paruošimas. Dirba gydytojai akušeriai -ginekologai ir akušerės.
Ginekologijos profilyje – teikiama skubi bei planine pagalba, taikomas konservatyvus ir operacinis gydymas ligonėms, sergančioms įvairiomis ūminėmis ir lėtinėmis ginekologinėmis ligomis, atliekamos diagnostinės ir gydomosios procedūros, intervencinės, nėštumo nutraukimo operacijos. Dirba gydytojai akušeriai -ginekologai ir bendrosios praktikos slaugytojos ar akušerės.
Skubią bei planinę pagalbą pacientėms Priėmimo – skubios pagalbos skyriuje, nėščių ir gimdyvių priėmime, gimdyklose teikia pagal grafiką, visą parą, budintis gydytojas akušeris ginekologas.
Esame naujagimiui palanki ligoninė
Dėmesys skiriamas žindymo ir mamyčių pasitikėjimo savimi skatinimui, kuriama jauki, saugi aplinka, kurioje žindymas yra norma. Visas medicinos personalas yra apmokytas Naujagimiui palankios ligoninės (NPL) principų ir taiko juos kasdieniniame savo darbe.
SAUGI IR KOKYBIŠKA APLINKA NĖŠČIAJAI, GIMDYVEI IR NAUJAGIMIUI
– Šiuolaikiška ir jauki aplinka akušerijos ginekologijos skyriuje – nuo priėmimo bei laukiamojo iki patogių bei modernia įranga aprūpintų palatų.
Šiuolaikiškai rekonstruotos patalpos, modernios gimdyklos ir šviesios palatos visiškai patenkins pacienčių poreikį jaustis patogiai ir jaukiai, o gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu – gimdyvių poreikį būti kartu su jai artimiausiais žmonėmis.
Viena gimdykla suprojektuota su jaukiu laukiamuoju keletui šeimos narių, į kurį galima patekti tiesiai iš lauko. Visos keturios modernios gimdyklos aprūpintos vaisiaus sekimo, naujagimio reanimacijos aparatūra, įrengtos kondicionavimo vėdinimo bei sieninio šildymo sistemos, hidromasažinės vonios.
– Nuoširdus bei kvalifikuotas gydytojų ir akušerių dėmesys, profesionali aptarnaujančio personalo priežiūra. Gydytojai akušeriai-ginekologai teikia kvalifikuotą akušerinę ir ginekologinę pagalbą. Kvalifikuotą kūdikio sveikatos priežiūrą užtikrina gydytojos neonatologės.
Sergantys naujagimiai gydomi šalia mamų palatų esančiuose naujagimių kambariuose arba slaugomi palatose kartu su mamomis, prižiūrint gydytojui neonatologui ir naujagimių slaugytojai ar akušerei.
Esant reikalui, keliami į ligoninės vaikų reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių.
Išvykus su kūdikiu į namus, tačiau esant poreikiui, mama visada gali konsultuotis su gydytojomis neonatologėmis ir akušerėmis kūdikių sveikatos, vystymosi ir maitinimo klausimais.
– Gimdymo nuskausminimui esant indikacijoms, taikomas epidūrinis nuskausminimas.
– Skausmui ir stresui malšinti praktikuojama efektyvi akupunktūros terapija.
Patogumas, operatyvumas, prieinamumas, modernūs įrengimai
– Ligoninė įsikūrusi Pietų Lietuvos regiono centre, patogioje vietoje todėl yra patogu į ją atvykti iš bet kurios vietos.
– Teikiamas platus ambulatorinių ir stacionaro paslaugų spektras.
– Profesionalą akušerinę ir ginekologinę pagalbą teikia Aukštos kvalifikacijos akušeriai-ginekologai.
– Socialiai draustiems pacientams paslaugos yra nemokamos.
– Teikiamos maksimaliai kokybiškos diagnostikos paslaugos, savo kokybe ir asortimentu nenusileidžiančios didžiosioms šalies klinikoms.
– Platų spektrą skaitmenizuotų šiuolaikiškų kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso, ultragarso bei rentgenologinių tyrimų atlieka visą parą dirbanti radiologinė tarnyba.
– Ginekologinės operacijos atliekamos modernia aparatūra, naujai rekonstruotame operacinių bloke bei Dienos chirurgijos centre.
Akušerijos ginekologijos skyriuje veikia mokykla būsimiesiems tėveliams
TĖVYSTĖS MOKYKLA
Užsiėmimai Tėvystės mokykloje
Sveikata – pats tvirčiausias pamatas visam būsimo kūdikio gyvenimui, todėl rūpintis šiuo pamatu reikia jau tada, kai gimsta mintis susilaukti kūdikio.
Visos baimės kyla iš nežinojimo. Todėl kuo daugiau žinosite, tuo mažiau bijosite. O kuo mažiau baimių ir netikrumo, tuo gražesni ir pilnavertiškesni tie mėnesiai, kai jūs su savo kūdikėliu esate patys artimiausi.
Siekiant padėti būsimoms mamytėms pasiruošti gimdymui, pogimdyminiam laikotarpiui ir naujagimio maitinimui bei slaugai Alytaus S. Kudirkos ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriuje organizuota nėščiųjų mokyklėlė „BŪSIME MAMA IR TĖTIS“. Tai praktiniai nemokami kursai būsimiems tėveliams. Trumpus, bet naudingus mokymus sudaro 4 užsiėmimai:
I užsiėmimas – pirmadieniais
1. Nėščiosios mityba, režimas, žalingų įpročių įtaka.
2. Fiziologiniai pokyčiai nėštumo metu.
3. Vaisiaus vystymosi ypatumai.
II užsiėmimas – antradieniais
1. Pirmasis gimdymo laikotarpis.
2. Gimdymo nuskausminimas ir psichologinis pasiruošimas
3. Susipažinimas su gimdyklomis ir palatomis.
III užsiėmimas – trečiadieniais
1. Antrasis gimdymo laikotarpis.
2. Išvarymo biomechanizmas.
3. Placentinis laikotarpis.
IV užsiėmimas – ketvirtadieniais
1. Pogimdyminis laikotarpis.
2. Moters režimas po gimdymo.
3. Naujagimio maitinimo ir slaugos aspektai.
Paskaitas skaito akušerės praktikės. Jos suteikia visą informaciją apie gimdymą, prasidedančio gimdymo požymius, gimdymo eigą, skyriuje taikomus gimdymo nuskausminimo metodus, taikomą akupunktūrą, pogimdyminio laikotarpio ypatumus, naujagimio maitinimą. Užsiėmimų metu išsamiai atsakoma į užduotus klausimus, suteikiama galimybė apžiūrėti gimdyklas ir palatas.
Užsiėmimai vyksta 1 kartą per mėnesį pirmadieniais – ketvirtadieniais, NUOTOLINIU būdu per ZOOM programėlę arba KONTAKTINIU būdu „Tėvystės mokyklėlėje“ nedidelėmis grupelėmis ramioje, gražioje aplinkoje prie arbatos puodelio. Labai laukiami tėveliai. Čia jie sužinos kaip padėti mamai įveikti gimdymo skausmus, išmokti kvėpavimo ir masažo būdų.
Mokyklėlę rekomenduojame lankyti ir ne tik pirmo kūdikio besilaukiančiai mamytei.
Kviečiame visą šeimą lankyti Alytaus St.Kudirkos ligoninėje veikiančią tėvystės mokyklą.
Pirmajai paskaitai registruokitės nuo pradžios nėštumo iki 20 nėštumo savaitės, II – III – IV paskaitėlėms registruokitės nuo 30 nėštumo savaitės.
Registracija telefonu 8-315-56312 arba elektroniniu paštu : alytausgimdykla@gmail.com
INFORMACIJA MAMYTĖMS
Kada vykti į stacionarą:
– atsiradus reguliariems gimdos apsitraukimams – sąrėmiams kas 10 min. pirmą kartą gimdančioms, kas 15 min. – gimdant ne pirmą kartą;
– nutekėjus vaisiaus vandenims;
– atsiradus kraujingoms išskyroms ar kraujavimui iš makšties;
– sumažėjus vaisiaus judesiams.
Ką pasiimti su savimi:
Mamai:
– dokumentus (F113/a- nėščiosios, gimdyvės ir naujagimio kortelę, pasą, sveikatos draudimo pažymėjimą);
– Šlepetes, chalatą, naktinius marškinius, kojines, apatinius rūbus;
– Higienos reikmenis ;
– Higieninių įklotų, vienas vienkartines sauskelnes suaugusiems;
– Buteliuką negazuoto mineralinio vandens, paprasto maisto – sausainių, šokolado.
Naujagimiui:
– sauskelnių;
– bekvapių drėgnųjų servetėlių,
– vilnones kojinytes, rūbelių (jei mama pageidauja).
Tėčiui ar kitam lydinčiam asmeniui:
– šlepetes.
– vienkartinį chalatą.
Lydintys asmenys:
Šiuolaikiniame pasaulyje jau įprasta ir skatinama, kad gimdymo metu dalyvautų moters vyras ar partneris. Palaikantysis asmuo gali būti tiek medikas, tiek bet kuris artimas moteriai žmogus. Palaikoma moteris jaučiasi saugi, geriau supranta įvairias diagnostines ir gydomąsias procedūras bei būna patenkinta savo pastangomis ir jų rezultatais.
Gimdyme kartu gali dalyvauti gimdyvės pasirinktas vienas artimas žmogus ir dula. Pageidautina, kad tai būtų apmokymus lankęs asmuo.
Palaikantysis asmuo gali fiziškai padėti moteriai:
– kartu vaikščioti,
– masažuoti nugarą,
– pasiūlyti atsigerti ar užkąsti ;
– padėti surasti patogią padėtį;
– padėti nusiprausti, atsipalaiduoti duše ar vonioje;
Palaikantysis asmuo gali pasiūlyti skausmo malšinamąsias procedūras:
– glostyti, masažuoti;
– uždėti šiltą ar šaltą kompresą;
– padėti tinkamai kvėpuoti;
– padėti atsipalaiduoti;
– formuoti regimuosius vaizdinius;
Svarbus ir emocinis palaikymas:
– akių kontaktas;
– informavimas;
– pagyrimai, paskatinimai ir panašiai.
Asmuo, pageidaujantis būti Akušerijos ginekologijos skyriaus palatoje kartu su pagimdžiusia moterimi visą parą, turi apmokėti ligoninės sprendimų aktais nustatytas buvimo išlaidas bei sumokėti už maitinimą (jeigu jo pageidauja).
Gimus naujagimiui išrašomi elektroniniai Gimimo pažymėjimai.
Informaciniai leidiniai:
MOTERS EMOCINIAI POKYČIAI TAMPANT MAMA
NATŪRALUS MAITINIMAS
MAITINIMAS KRŪTIMI
MAMA, JEI TAU DABAR SUNKU, IEŠKOK PARAMOS IR PAGALBOS, NELIK VIENA
SIEKIANT UŽTIKRINTI SAUGIUS NAUJAGIMIŲ IR KŪDIKIŲ MAITINIMO BŪDUS EKSTREMALIOJE SITUACIJOJE
Alytaus S. Kudirkos ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriaus specialistai pirmieji Lietuvoje sėkmingai pradėjo taikyti akupunktūrą akušerijoje (Alytaus Naujenos)
Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas Eugenijus Tiškus ir akupunktūros specialistė Lillebą Anckers.
Akušerijos ir ginekologijos skyriaus akušeres intensyviuose kursuose akupunktūros subtilybių mokė akupunktūros specialistė iš Švedijos Lilleba Anckers, turinti 25 metų darbo patirtį akupunktūros srityje.1978 m. baigusi medicinos studijas, 1980 -1984 m. studijavo akupunktūrą bei tradicinę kinų mediciną Japonijoje, Kinijoje ir JAV. Nuo 1998 m. organizuoja akupunktūros kursus akušerėms, dirba praktinį darbą akušerijos srityje ir yra labiausiai laukiama dėstytoja Šiaurės Europos šalyse.
Baigusioms kursus akušerėms buvo išduoti valstybės nustatyto pavyzdžio pažymėjimai.
Akupunktūra – senas Rytų medicinos gydymo metodas, kai adatomis veikiami biologiškai aktyvūs kūno taškai.
Taip stimuliuojama natūrali gydanti organizmo energija (Chi), sruvenanti kūne tam tikrais kanalais – meridianais.Tai – natūralus, saugus gydymo metodas, su labai retai pasireiškiančiais nepageidaujamais poveikiais. Akupunktūra – gydymas be vaistų, kurį galima derinti su kitomis gydymo priemonėmis, tiek medikamentinėmis, tiek ir nemedikamentinėmis. Kadangi akupunktūrinė adata labai plona, dūriai neskausmingi (jaučiamas tik lengvas dilgčiojimas pirmąsias kelias sekundes).
Akupunktūra galima palengvinti bei gydyti įvairias ligas bei negalavimus, jos poveikis veiksmingas ir akušerijoje.
Nėščiosioms akupunktūra sėkmingai taikoma gydant pykinimą bei vėmimą (,,[…]remiantis daugeliu kontroliuojamų tyrimų su atsitiktiniu būdu atrinktais pacientais, yra gauti aiškūs įrodymai, kad akupunktūra veiksmingai mažina nėštumo sukeltą bei pooperacinį pykinimą ir vėmimą. […] Šešiuose iš 7 tyrimų, kurių metu tirtas nėštumo sukeltas pykinimas ir vėmimas, gauti pozityvūs rezultatai“(,,Gydymo menas“, 2005m. Nr.2). Skyriuje jau gydėsi nemažai pacienčių, kurias vargino pirmiau minėti nusiskundimai, beveik visos liko patenkintos gydymu akupunktūra.
Akupunktūra ypač efektyvi malšinant skausmą, šalinant stresą. Tai labai svarbu gimdyvėms. Juk gimdymas – lyg potenciali stresinė situacija – jo metu moteris patiria stiprų skausmą ir kontrolės praradimo pojūtį. Tyrimais buvo įrodyta, kad akupunktūra skatina specifinių skausmą malšinančių medžiagų išsiskyrimą bei blokuoja skausmo impulsų perdavimą, todėl gali būti sėkmingai naudojama gimdymo metu.
Įvertinę savo veiklos rezultatus galime teigti, jog akupunktūra, kurią taikome su kitomis fizinėmis gimdymą nuskausminančiomis priemonėmis , sterilaus vandens injekcijomis, vandens terapija (vonia, dušas), masažu, duoda gerų rezultatų nuskausminant gimdymą.