Menu Close

Per du komplikuotus gimdymus išgelbėtos keturios gyvybės

Kas sakė, kad stebuklų nebūna? Praėjusios savaitės pabaigoje Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoni-nės Akušerijos ir ginekologijos skyriuje įvykę atvejai parodė, kad būna! Medikai išgelbėjo dviejų gimdyvių ir kūdikių gyvybes – alytiškės ir jos 35 savaičių vaisiaus bei lazdijiškės ir jos kūdikio, kai besiruošiant gimdymui pasireiškė rimta komplikacija. Abiem atvejais buvo brangi kiekviena minutė, o gydytojų sprendimai skubiai atlikti cezario pjūvius buvo lemtingi, nes tai padėjo išgelbėti keturių žmonių gyvybes.

53 centimetrų ūgio ir 2,720 kg sverianti mažylė – gyva ir sveika, o jos mamos alytiškės Deimantės veide nedingsta šypsena.

Atsiskyrė placenta
„Pradėjau stipriai kraujuoti. Supratau, kad man vėl pradėjo atsiskirti placenta, nes dėl tos pačios prie-žasties kelias savaites praleidau Kauno klinikose, kur man taikytas gydymas, o vėliau buvau išleista namo. Bet po trijų parų vėl viskas pakrypo blogąja linkme. Išsikvietėme greitąją ir mane nuvežė į li-goninę. Medikai sureagavo žaibiškai, nuvežė į operacinę ir mus abi išgelbėjo. O galėjo viskas būti ki-taip…“ – penktadienio paryčių įvykius pasakojo alytiškė Deimantė. Gimdyvę ligoninėje priėmė ir operavo gydytoja Jūratė Burinskienė, o jai talkino gydytoja Aida Kunevičienė.

Gydytoja Jūratė Burinskienė

 

Gydytoja Aida Kunevičienė

„Esame nuoširdžiai dėkingi šioms gydytojoms ir visam prie mūsų dirbusiam medikų personalui. Jų dėka esame gyvos ir sveikos. Turbūt gimiau antrą kartą kartu su savo dukryte. Puikiai žinojau, kad tokie atvejai kaip šis dažnai baigiasi bent vieno žmogaus mirtimi – jeigu pavyksta išgelbėti mamą, tai užgęsta kūdikio gyvybė“, – sakė moteris, kurios namuose laukia ir pirmoji jos atžala – dvejų su puse metukų dukrytė. Tiesa, pirmas gimdymas buvo sklandus, be jokių komplikacijų. Šiandien pasakyti, kodėl taip nutiko su antru kūdikiu, būtų sunku. O ir numatyti, kam tai gali grėsti, taip pat neįmano-ma. Nuo to neapsaugota nė viena gimdyvė.
Po laiminga žvaigžde gimusi mažylė jau turi ir savo vardą – Lėja. Ji gimė penktadienio ryte – 5.25 val. Nors į šį pasaulį mergaitė atėjo būdama vos 35 savaičių, gimė net 53 centimetrų ūgio ir svėrė 2,720 kg.
Foto: leliukas Beje, mažoji Lėja tokiam scenarijui – priešlaikiniam gimimui – jau buvo paruošta, mat iš anksto buvo pastebėta, kad placenta pradeda atsiskirti ir, medicinai įsikišus, vaisiui dirbtinai buvo subrandinti plaučiai. Šiandien mažylė į gyvenimą kabinasi savarankiškai, be inkubatoriaus pagalbos, yra tvirta, sveika, pakankamai ramaus būdo.

Suskaičiuotos paskutinės sekundės
J.Burinskienė patvirtino, kad tiek vaisiaus, tiek mamos gyvybei išties grėsė pavojus, todėl buvo svar-bu ir neišvengiama kuo skubiau atlikti cezario pjūvį. Mat atsiskyrus placentai, nutrūksta ir vaisiaus aprūpinimas maisto medžiagomis bei deguonimi. „Tai buvo atvejis, kai situaciją vertinome ne objek-tyviais turimais, bet intuityviai. Prisimenant tą naktį tarp ketvirtos ir penktos ryto, personalas pa-skambino ir pranešė, kad atveža stipriai kraujuojančią gimdyvę. Atvykusi į ligoninę moteris buvo la-bai išsigandusi ir šaukė, kad gelbėtume jos kūdikio gyvybę, sakė, kad atsiskiria placenta. Išklausiau vaisiaus širdies tonusus, bet nežinojau, kiek liko laiko, tik tiek, kad vaisiui iškilo pavojinga situacija. Intuicija sakė, kad nebeturime laiko tyrimams, kad galėtume objektyviai įvertinti situaciją. Beliko pa-sikliauti moters žodžiais ir skubėti atlikti operaciją. Buvo svarbi kiekviena sekundė, nes nežinojome, kiek laiko liko vaisiui, kad jis liktų gyvas. Operacijos metu paaiškėjo, kad laiko turėjome lygiai tiek, per kiek spėjome atlikti operaciją, nes placenta jau buvo atšokusi ir vaisius galėjo žūti. Palengvėjimas atėjo tada, kai vaisių ištraukėme ir išgirdome naujagimio verksmą. Pamatėme, kad spėjome viską at-likti laiku, nes buvo suskaičiuotos paskutinės sekundės. Tai buvo lemiamas sprendimas patikėti gim-dyvės žodžiais, o ne daryti tyrimus ir įsitikinti. Galėjo būti labai blogai“, – tvirtino J.Burinskienė.
Toks atvejis gydytojos praktikoje jau ne pirmas, tačiau, jos teigimu, tokia pavojinga patologija nėra dažna. Taip nutinka keletą kartų per metus. Šis atvejis išskirtinis tuo, kad gimdyvės placenta visiškai atsiskyrė dar prieš laiką gimstant kūdikiui. Šiemet gydytojai tai antras atvejis, kai teko gelbėti moters ir kūdikio gyvybes.

Plyšo gimda
Alytaus ligoninėje praėjusią savaitę būta ir dar vieno stebuklo. Kaip pasakojo Eugenijus Tiškus, Aku-šerijos ir ginekologijos skyriaus vedėjas, į ligoninę iš Lazdijų atvyko taip pat stipriai kraujuojanti mo-teris, kurios gimdymo laikas jau buvo atėjęs. Tai buvo antrasis jos nėštumas. Pirmojo gimdymo metu dėl vaisiaus sėdyninės pirmeigos jai buvo būtina atlikti cezario pjūvį. Ši aplinkybė Alytaus medi-kams buvo žinoma. Moteriai dar nebuvo prasidėjusi gimdymo veikla, todėl kilo įtarimas, kad per pjūvio rando vietą galėjo plyšti gimda. Atlikus reikiamus tyrimus nuspręsta operuoti ir šią gimdyvę. Šis gydytojo E.Tiškaus sprendimas taip pat leido išgelbėti kūdikio gyvybę. Jo teigimu, jeigu būtų prasidėjusi gimdymo veikla, tuomet pasekmės galėjo būti liūdnos. Laimei, šiandien mama ir kūdikis sveiki ir jau vakar ryte buvo išleisti namo.

Gydytojas E.Tiškus

Nebūtinas cezario pjūvis yra blogybė
Pasak E.Tiškaus, plyšus gimdai, įvyksta staigus kraujavimas ir staigiai blogėja vaisiaus būklė – jis ima dusti, jam pradeda trikti kraujotaka, o tai pati blogiausia situacija akušerijoje. „Tai gan reti atvejai, ta-čiau toms gimdyvėms, kurios, nesant gimdymo komplikacijų ir operacijos būtinybės, galbūt turėda-mos natūralaus gimdymo baimių, primygtinai reikalauja cezario pjūvio, parodo, kokia rimta pasekmė gali grėsti kitam jų vaisiui. Būtent todėl cezario pjūviai atliekami tik dėl medicininių indikacijų“, – pabrėžė E.Tiškus.
Deja, vis dar pasitaiko gimdyvių, kurios to reikalauja, tačiau tokie jų reikalavimai nesant būtinybei nėra pildomi. Esą medikai net sulaukia replikų, kad jie taip kankina gimdyves, tačiau gydytojai vi-suomet pabrėžia, kad kuo natūralesnis gimdymas, tuo geriau vaisiui ir pačiai motinai, o skausmas gimdymo atveju yra neatsiejamas dalykas, mat tokia yra žmogaus fiziologija. „Cezario pjūvis yra blogybė, nes būtent dėl jų daugėja gimdos plyšimų. Cezario pjūvis turėtų būti atliekamas tik išskirti-niais atvejais, kai yra medicininių indikacijų. Gimdyvės prisiskaito forumuose, įvairiuose žurnaluose neteisybių ir paskui jaučiasi geriau viską žinančios ir išmanančios negu gydytojai. Tačiau 99 procen-tai ten esančios informacijos yra subjektyvios nuomonės. O reikėtų vadovautis moksliškai įrodyta ir patikrinta medicinine praktika. Natūraliais gimdymo takais į šį pasaulį ateinantis kūdikis pasiruošia pirmam įkvėpimui, apsikrečia motinos bakterijomis ir dėl to įgauna imunitetą. Natūralus gimdymas, kaip ir natūralus maitinimas motinos pienu, turi labai didelės įtakos tolesnei vaiko imuninei sistemai, gyvenimui“, – akcentavo vedėjas.

Laura BALIUKONIENĖ
Alytaus Naujienos
Zitos Stankevičienės nuotr.