Menu Close

Solidaus amžiaus, bet atjaunėjusi

Didžiausia Alytaus apskrities gydymo įstaiga Stasio Kudirkos ligoninė netrukus švęs 90-ies metų jubiliejų. Garbingą amžių ligoninė sutinka sparčiai atsinaujinanti ir tapusi viena geriausių šalies apskrities pavaldumo gydymo įstaigų, pasirengusi teikti kvalifikuotą medicinos pagalbą Alytaus krašto žmonėms.

Juda į priekį

20080910_01aAlytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės direktorius, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys ir Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas Jurgis Krasnickas prisimena, kad prieš dvejus metus išrinktas į ligoninės direktoriaus postą, pareiškė, kad ši įstaiga tarp savo lygio įstaigų bus jei ne pati geriausia, tai viena geriausių. Dvejų metų pokyčius galima pastebėti vien pažiūrėjus į paradinį įėjimą, nors jis dar nebaigtas tvarkyti. Per šį laiką renovuotos operacinės ir suaugusiųjų reanimacija, netgi įsteigtas Informacijos centras su biblioteka ir su muziejumi, sutvarkytos administracijos patalpos. Pradėta tvarkyti ir vaikų reanimacija, užsakyta aparatūra ir iki Naujųjų metų bus atnaujinta. „Manau, kad taip ir vyksta. Nes pastatų renovacija, gerėjančios diagnostinės galimybės, naujų gydytojų atvykimas ir pacientų pritraukimas akivaizdžiai rodo, kad viskas įstaigoje juda į priekį“, – sako J. Krasnickas…

20080910_02
Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės direktorius Jurgis Krasnickas tvirtina, kad ligoninė tapo viena geriausių tarp panašių gydymo įstaigų.—>

Investicijų padvigubėjo
Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninė vykdo daugybę investicinių projektų, kurių tikslas – optimizuoti paslaugų kokybę. 2007 metais ligoninė pritraukė investicijų pagal parengtus projektus 2,2 karto daugiau, nei 2006 metais. Projektai finansuojami iš Valstybės investicijų programos, iš ES struktūrinių fondų ir kitų šaltinių. Buvusio sveikatos apsaugos ministro Rimvydo Turčinsko pastangomis, iš Privatizavimo fondo gauta 3,5 mln. Litų Akušerijos – ginekologijos skyriaus remontui užbaigti. Jau kitą mėnesį planuojama atidaryti renovuotą korpusą, aprūpintą naujais baldais ir nauja įranga. Viso projekto vertė siekia apie 7 mln. litų. Ligoninė jau gavo apie 3,5 mln. litų Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus rekonstrukcijai ir netrukus įvyks konkursas projektavimo darbams atlikti. Tai didžiausias šiuo metu laukiantis darbas. Tik ką gautas patvirtinimas, kad per Ūkio ministeriją numatyta
skirti 8 mln. litų ligoninės fasado apšiltinimui. Iš Kelių fondo gauta virš 1 mln. litų privažiavimo ir susisiekimo infrastruktūrai sutvarkyti. Tai trejų metų projektas, kuris bus baigtas šį rudenį.


20080910_01<— Renovuotose operacinėse atliekamos visos operacijos, priklausančios tokio lygio ligoninei. Atliekamos klubo ir kelio sąnario, pradėtos peties sąnario persodinimo operacijos, netrukus pradės operuoti neurochirurgas.

Paslaugų kokybės garantas
Ligoninėje didelis dėmesys skiriamas diagnostinės įrangos atnaujinimui. Alytaus miesto savivaldybė skyrė 6,5 mln. litų magnetinio branduolio rezonansui įsigyti. Penkerius metus tarnavęs vienapjūvis kompiuterinės tomografijos aparatas nebepatenkino poreikių. Alytaus rajono savivaldybė skyrė apie 2 mln. litų kompiuteriniam
tomografui pirkti. Įsigytas 16 pjūvių tomografas šiuo metu baigiamas montuoti. J. Krasnickas dėkingas Alytaus
miesto merui Česlovui Daugėlai, Alytaus rajono savivaldybės merui Algirdui Vrubliauskui bei abiejų savivaldybių taryboms už supratingumą ir pagalbą magnetiniam rezonansui ir kompiuteriniam tomografui įsigyti. Ne tik su abiem savivaldybėmis, bet ir su steigėju – Alytaus apskrities viršininko administracija – santykiai labai geri. J. Krasnickas tvirtina jaučiąs nuolatinį steigėjų dėmesį ir palaikymą. Moderni diagnostinė aparatūra yra didelis postūmis įstaigai – gerėja paslaugų kokybė, formuojasi pacientų srautai.
20080910_02a
Pasak gydytojo chirurgo Juozo Vaškevičiaus, skubos tvarka pilvo ir krūtinės ertmėje atliekamos praktiškai visos operacijos iki širdies susiuvimo. Dešinėje – priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus bendrosios praktikos slaugytoja Danutė Sakalauskienė.—>

Renkasi Alytų
Jauniems gydytojams ligoninė gali būti patraukli tada, jei turi geras patalpas ir modernią aparatūrą, jei gydytojai gali save išreikšti. Direktorius džiaugiasi, jog palyginus su kitomis įstaigomis, pakankamai gerai suformuotas gydytojų kolektyvas, iš Kauno atvažiuoja jaunų specialistų. Tačiau kai kurie gydytojai dirba per dideliais krūviais. Ligoninė mielai įdarbintų hematologą, anesteziologą, endokrinologą, reumatologą, kardiologą, vaikų chirurgą, beveik susitarta dėl onkologo. J.Krasnicko manymu, gydytojus į Alytų traukia galimybė užsidirbti, geros darbo sąlygos ir profesinio tobulėjimo galimybė. Ligoninėje funkcionuoja progresyvi darbo apmokėjimo sistema. Atlyginimo dydis daugiausia priklauso nuo suteiktų paslaugų skaičiaus. Atlyginimų fondas padalintas tarp profilių – akušeriaiginekologai nepretenduoja į chirurgų pinigus, chirurgai – į traumatologų, šie į terapeutų ir panašiai. Ligoninėje įdiegta savita darbo organizacija. Administracinis darbas atskirtas nuo klinikinio, taip racionaliau naudojamos lėšos, nebedubliuojamos funkcijos. Ir pati ligoninė stengiasi pasiruošti specialistų. Rezidentams sumokama už studijas. Už tai jie turės 5 metus atidirbti ligoninėje. Kitais metais jau ateis šitokiu būdu išmokytas gydytojas. Pasak J.Krasnicko, profesinio tobulėjimo galimybės Alytaus apskrities ligoninėje irgi yra didžiulės. Turimos aparatūros galėtų pavydėti net Kauno klinikos ir Santariškės. Perkama tik tai, ko reikia įstaigai ir tik kasg eriausia. Bet svarbiausia, kad yra žmonių, galinčių dirbti su aparatūra ir užtikrinančių paslaugos teikiamą. J.Krasnicko manymu, natūralu, kad dėl kokybiškų paslaugų žmonės renkasi Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninę. „Alytaus chirurgai ar traumatologai dirba ne prasčiau, negu Kauno klinikose arba Santariškėse. Tai galima nesunkiai įrodyti, pasižiūrėjus į pooperacinių komplikacijų skaičių ir kitus statistinius rodiklius, nes kai kurie mūsų rodikliai dargi geresni“, – sako J. Krasnickas. Į kai kuriuos tretinio lygio profilius, kaip kardiochirurgiją ar angiochirurgiją, Alytaus ligoninė nesiruošia pretenduoti, nes nebus pakankamų pacientų srautų. O kad neurochirurginių ligonių nereikėtų vežioti į Vilnių, preliminariai susitarta su Vilniaus greitosios pagalbos universitetine ligonine, kad atvažiuotų neurochirurgas ir čia operuotų, juolab kad operacinės tinkamos
ir asistuoti yra kam.

20080910_03<—Didžiules paslaugų apimtis teikiančiai Konsultacijų poliklinikai labai svarbu užtikrinti sklandų Registratūros darbą. Įdiegta elektroninė registracijos sistema, internetinė registracija, skaitmeninė radiologijos sistema, įgalinanti archyvuoti ir perduoti nuotraukas. Ligoninė lengvai galės prisijungti prie nacionalinio e-sveikatos projekto, kai tik šis pajudės.

Ragina sutvarkyti finansavimą
J.Krasnicko manymu, viena didžiausių sveikatos politikos problemų ta, kad Lietuvos mastu neracionaliai naudojami pinigai. Dažna ligoninė stengiasi aprėpti viską. „Aš mąstau kitaip. Ką galima atlikti rajono ligoninėje, reikia atlikti rajono ligoninėje, ko negalima, turi būti daroma apskrities ligoninėje, o ko negalima padaryti apskrities ligoninėje, turi būti daroma Santariškėse ar Kauno klinikose“, – įsitikinęs J. Krasnickas. Tuo tarpu srautai suformuojami taip, kad plūsta į tretinį lygį, nors puikiausiai gali būti gydomi apskrities ligoninėje. Pasak J.Krasnicko, ir Alytaus apskrities ligoninė galėtų teikti kai kurias tretinio lygio paslaugas, bet didžiausia blogybė ta, kad norint teikti tokią paslaugą, reikia daug investuoti, tačiau bus mokama kaip už antrinio lygio paslaugą. J.Krasnickas ragina sutvarkyti finansavimą ir sveikatos priežiūros įstaigų tinklą. Jo manymu, pakeitimus reikėtų daryti iškart po Seimo rinkimų, nes vėliau politikai nebenori priimti nepopuliarių sprendimų.

20080910_03a
Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėjas, bendrosios praktikos gydytojas Andrius Mikelionis prieš dvejus metus atvyko į Alytaus: „Šioje sąlyginai mažoje ligoninėje yra visos sąlygos augti ir tobulėti“. Pasak jo, atėjus vadovauti J.Krasnickui, vyksta labai stiprus judėjimas į priekį – atnaujinami pastatai, reorganizuojamas ligoninės darbas, tobulinama diagnostika, gerinama paslaugų kokybė, keičiamas požiūris į pacientą. Vedėjui pritaria ir skyriaus slaugos administratorė Dalė Šeštakauskienė.
20080910_04a

Renovuotoje ir puikiai analizatoriais aprūpintoje Klinikinės diagnostikos laboratorijoje atliekami visi reikalingi tyrimai, atitinkantys aukščiausius standartus. Pasak medicinos biologės Rūtos Misevičienės, per metus atliekama apie 500 tūkst. Įvairių tyrimų – nuo įprastų kraujo ar šlapimo iki sudėtingų hormonų, specifinių baltymų ir kitokių. Laboratorija sertifikuota, nuolat atliekama vidaus kokybės kontrolė. Išorės kontrolę atlieka JAV kompanija „Abbott Laboratories“.

20080910_05aGydytojos neurologės Danguolės Tučkienės teigimu, ligoninėje yra labai geros ligonių ištyrimo galimybės, galima atlikti transkranijinę doplerografiją, yra magnetinio rezonanso ir kompiuterinė tomografija.

20080910_06a
Suaugusiųjų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus gydytojas anesteziologas-reanimatologas Antanas Dyburis sako, kad pernai renovuotas 6 lovų reanimacijos skyrius yra aprūpintas visa būtina technika ligonių gyvybinėms funkcijos sekti ir užtikrinti.

Komentaras:
20080910_07aAlytaus apskrities viršininko pavaduotoja, Lietuvos socialdemokratų partijos narė ONA BALEVIČIŪTĖ:

– Alytaus apskrities viršininko administracija yra Alytaus Stasio Kudirkos ligoninės steigėja. Iš tikrųjų pastaraisiais metais dėl ligoninės padarėme nemažai. Stengiamės dalyvauti tiek Europos Sąjungos finansuojamuose projektuose, tiek prašyti lėšų iš valstybės investicijų programos. Ir tikrai nemažai gauname. Aš labai džiaugiuosi šios ligoninės bendradarbiavimu su užsienio partneriais, daugiausia su Švedijos Jončopingo apskrities Ryhovo ligonine. Šis dar 1996 metais prasidėjęs bendradarbiavimas buvo labai naudingas, vyko apsikeitimas medikais. Supratome, į ką reikia atkreipti dėmesį, kokias programas plėtoti, pradedant dantų ligų profilaktikos programomis ir baigiant dabar vykdoma medicinos atliekų sutvarkymo programa. Taigi šis bendradarbiavimas tikrai daug davė, nekalbant apie visas valstybės investicijų programas. Štai Ūkio ministras jau patvirtino nacionalinės reikšmės objektų sąrašą, kurie gali tikėtis finansavimo iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Iš viso pateikėme penkis mokyklų ir sveikatos įstaigų projektus. Tarp jų yra ir Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės pateiktas Efektyvaus energijos panaudojimo projektas, kurio vertė – 8 mln. litų. Apšiltinsime ligoninę ir taip sumažinsime energijos nuostolius. Tikrai yra labai daug pažangos ligoninės darbe. Prie to Alytaus miesto ir rajono savivaldybės labai daug prisidėjo, nes pati ligoninė nebūtų galėjusi nusipirkti brangios diagnostinės įrangos. Noriu pabrėžti, kad Alytaus apskrities viršininko administracija rūpinasi ne vien S.Kudirkos ligonine, bet prisideda prie sveikatos priežiūros organizavimo apskrityje, kuruoja ir koordinuoja sveikatos apsaugos pirminį ir
antrinį lygį.
Kartu su teritorine ligonių kasa ir konsultacine taryba, kuri padeda apskrities viršininkui įgyvendinti Vyriausybės politiką sveikatos apsaugos srityje, numatėme darbus kuriuos šiuo metu stengiamės įgyvendinti. Norėtume, kad Alytaus apskrityje būtų įsteigtas centralizuotas greitosios medicinos pagalbos centras ir medikų brigada pacientą kaip galima greičiau pristatytų į gydymo įstaigą. Taip pat peržiūrėjome kiekvienos ligoninės visas vykdomas programas etatus ir turimas struktūras. Nors kai kurios gydymo įstaigos yra savivaldybių pavaldumo, apskrities gydytojui, o savo ruožtu ir apskrities viršininkui, privalu koordinuoti jų darbą. Lazdijų ligoninėje atsisakėme Akušerijos skyriaus, kaip rizikingo, nes ten buvo mažai gimdymų. Šiuo metu moterys atvažiuoja gimdyti į S.Kudirkos ligoninę pas kvalifikuotus gydytojus. Ir daug kitų dalykų esame padarę apskrities žmonių sveikatos labui. Prieš priimdami sprendimą, visada tariamės – juk daug kas priklauso nuo finansų. Bet dar yra spręstinų klausimų. Pavyzdžiui, norėtume, kad visi vaikai regione būtų patikrinti dėl sergamumo tuberkulioze.


Straipsnį parašė: Algirdas Valentas, Ruslanas Žilevičius („Lietuvos sveikata”, 2008.09.04-10 Nr. 36 (772), 8-9 psl)