Menu Close

Visose šalyse vienodas stebuklas – vaiko gimimas – Alytuje jau įvyksta be didelio skausmo

Net penkios gimdyvės, šios savaitės pradžioje atsidūrusios Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje, sulaukė ypatingos pagalbos ir dėmesio. Gimdančios moterys patyrė mažiau streso ir skausmo, nes jį efektyviai malšino natūralų, saugų metodą – akupunktūrą – jau įvaldžiusios šio skyriaus akušerės ir jų mokytoja Madeleine Ekelyck iš Jončiopingo apskrities Ryhovo ligoninės (Švedija).

 

Pirmieji Lietuvoje
Pasak Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės direktoriaus Artūro Vasiliausko, jau šešerius metus įstaigos darbuotojų profesinį akiratį turtina bendravimas su kolegomis iš Švedijos Jonšiopingo apskrities. Šiandien ligoninės gimdykloje skausmui šalinti taikoma akupunktūra – naujas metodas ne tik Dzūkijos sostinėje, bet ir Lietuvoje.
tiskus
Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas Eugenijus Tiškus ir  akupunktūros specialistė Lillebą Anckers
Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas Eugenijus Tiškus pasakoja, kad su kolegomis iš Ryhovo ligoninės bendraujama intensyviai, nuolat keičiamasi delegacijomis. Švedų ligoninė didesnė, tad ir delegacijų, kurios atvyksta pasikeisti patirtimi, sulaukiama dvigubai gausesnių negu vyksta iš Alytaus ligoninės.
Vedėjas mena, jam pritaria ir viešnia iš Švedijos, kad vieno seminaro, dar 2009-aisiais, metu kalbėta apie gimdymo skausmus slopinantį metodą – akupunktūrą. Alytiškiams susidomėjus, kolegos švedai atsiuntė akupunktūros specialistę Lillebą Anckers, turinčią 25 metų šio gydymo metodo praktiką, kuri mokė gimdykloje dirbančias akušeres.
Akupunktūra – natūralus, efektyvus ir saugus gydymas be vaistų, kurį galima derinti ir su kitomis priemonėmis. Tai medicinos būdas, oficialiai pripažintas Pasaulinės sveikatos organizacijos. Akupunktūrinė adata labai plona, dūriai neskausmingi, jaučiamas tik lengvas dilgčiojimas pirmąsias kelias sekundes. Šiuo metodu galima palengvinti įvairius skausmus. Kad adatėlių poveikis veiksminga priemonė malšinti gimdymo ir pogimdyminiams skausmams, alytiškės jau įsitikino.
Gyrė gimdyklos akušeres
Antrą kartą Alytaus ligoninės akušeres aplankanti M.Ekelyck kalbėjo: „Mes, švedės, esame išlepintos. Gimdyvės gali pasirinkti net kelis skausmą malšinančius metodus. Alytuje to dar nėra ir mums labai svarbu, kad kolegės taip pat išmoktų akupunktūros. Kaip minėjo Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas Eugenijus, susisiekėme su Stokholme dirbančia dėstytoja Lilleba, kuri noriai sutiko vykti į Lietuvą. Po tų mokslų praėjus pusmečiui, atvažiuoju aš ir matau, kad jūsų akušerės yra daug ko išmokusios, sugeba pacientėms pasiūlyti Europoje taikomą praktiką. Jau trečią dieną stebiu jų darbą gimdykloje ir džiaugiuosi žiniomis. Aš sveikinu gimdyklos akušeres, jos tokios šaunuolės, profesionalės.“
Madeleine apgailestauja, kad ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje nepakankamai vertinamas akušerių darbas. Patyrusiai specialistei norėtųsi, kad akušerės turėtų geresnį statusą ir jų darbas būtų geriau apmokamas, nes jos atlieka sudėtingą darbą, yra atsakingos už dvi gyvybes.
Pavasarį į Alytų atvyksianti dvylikos specialistų iš Švedijos grupė, pasak viešnios, bus paskutinė tokia gausi, bet ji mananti, kad pavieniai vizitai ir bendravimas tęsis ir pasibaigus projektui. Madeleine patikino, kad ne tik lietuviams, bet ir Švedijos akušeriams bei gydytojams yra svarbu išvažiuoti iš šalies, pamatyti, kaip tvarkomasi svetur. „Aišku, mes vertiname patirtį, kurią turime, bet svarbu pasisemti ir svetimos. Be to, vieni kitus vertiname kaip kolegas, ir tai yra svarbu“, – tikino ji. Paklausta, ko konkrečiai akupunktūros specialistė pasimokė iš Alytuje dirbančių akušerių, atitarė, kad kruopštumo, gero nusiteikimo, pozityvaus požiūrio į savo darbą, atkaklumo. Ar jaučianti kokių nors fizinių skirtumų tarp savo šalies ir mūsų naujagimių? „Nematau jokio skirtumo. Tai stebuklas, kuris vienodas visose šalyse“, – patikino M.Ekelyck.
Aldona KUDZIENĖ
Alytaus Naujienos
2011 m. sausis 29 d.