Menu Close

Jončiopingo ir Alytaus medikus džiugina tas pats stebuklas – kūdikio gimimas – ir slegia tas pats – biurokratinis popierizmas

Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninėje viešėjo grupė specialistų iš Švedijos. Alytiškių medikų bendradarbiavimas su kolegomis iš Jončiopingo apskrities tęsiasi jau dešimtmetį, apie jo rezultatus pasakojo ligoninės bibliotekoje parengtas stendas.

tiskus (1)
Švedų specialistų vizitas – pažintinis
Iš Jončiopingo apskrities ligoninės atvykusius gydytojus, akušeres, slaugytojų padėjėjus, kitus specialistus pasveikino Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas Eugenijus Tiškus, direktoriaus pavaduotoja medicinai Vaiva Savickienė. Šįkart kolegų vizitas – pažintinis, jie lankėsi Akušerijos-ginekologijos skyriuje, bendravo su jo darbuotojais, dalijosi darbo patirtimi.

Vakar po pietų surengtas seminaras, kurio metu svečiai iš Jončiopingo drauge su Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės specialistais aptarė keletą aktualių temų: veiklos finansavimo, pacientų aptarnavimo kokybės vertinimo ir panašiai.

Iš Švedijos atvykusios akušerės domėjosi, kaip alytiškiams sekasi taikyti akupunktūrą gimdymui nuskausminti. Akupunktūros specialistės Lillebos Anckers, turinčios 25 metų šio gydymo metodo praktiką, Madeleine Ekelyck iš Jončiopingo apskrities Ryhovo ligoninės dėka šį saugų metodą jau yra įvaldžiusios ir alytiškės akušerės. Akupunktūra skausmui šalinti – naujas metodas ne tik Dzūkijos sostinėje, bet ir Lietuvoje. Alytaus ligoninėje jis taikomas jau metus, sulaukė didelio nėščiųjų susidomėjimo ir gerų pagimdžiusių mamų atsiliepimų.

Pasak Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjo E.Tiškaus, įstaigos darbuotojai labai vertina galimybę plėsti profesinį akiratį bendraudami su kolegomis iš Švedijos. Tokia gausi specialistų grupė Alytuje lankosi jau paskutinė, bet pavieniai vizitai ir bendravimas tęsis ir pasibaigus projektui. Už pagalbą bendradarbiaujant su švedais ir pasiektus konkrečius rezultatus – akupunktūros taikymą – alytiškiai medikai dar kartą padėkojo projekto koordinatorei Jončiopingo landstingo tarptautinės veiklos sekretorei Eglei Kaack.

„Per šiuos metus, kai bendradarbiaujame su Jončiopingo ligonine, pas jus iš esmės niekas ir nesikeitė, o pas mus permainos tikrai akivaizdžios, tačiau tai jokiu būdu ne todėl, kad švedai mažiau imlūs, tiesiog mes turėjome, kur tobulėti”, – kalbėjo E.Tiškus, papasakojęs kolegoms apie Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninėje teikiamą akušerinę ginekologinę pagalbą, kaip ji keitėsi.

Dėl emigracijos mažėja ir gimdymų, ir abortų
Kaip pasakojo E.Tiškus, 1918 metais įkurta Stasio Kudirkos ligoninė sparčiai plėtėsi po Antrojo pasaulinio karo, daugėjo ir gimdymų. 1969 metais pastatytas trijų aukštų gimdymo namų pastatas, per metus jame į pasaulį ateidavo pusantro tūkstančio mažųjų alytiškių.

Gimstamumas pradėjo mažėti 2000-aisiais, prasidėjo ir Akušerijos-ginekologijos skyriaus pertvarkos. Jis sumažėjo iki 32 lovų (1998 metais – 120), tačiau gydytojų darbo esmės reformos nepakeitė – jų tikslas – padėti savo pacientėms. Jau trečius metus Akušerijos-ginekologijos skyrius yra įsikūręs renovuotose patalpose, pagerėjo darbo sąlygos.

Gydytojas E.Tiškus kolegoms iš Švedijos pasakojo, kad gimstamumo kreivė Alytuje yra tiesiogiai susijusi su bendra valstybės socialine politika. 2009-aisiais gimstamumas Dzūkijos sostinėje staiga išaugo dėl palankių išmokų sistemos, pernai – vėl sumažėjo, Alytuje gimė 672 kūdikiai (2009 – 784).

Gimstamumas mažėja ir dėl emigracijos. Daugelis jaunų alytiškių yra išvykę į užsienį, tačiau džiugu, kad sumažėjo ir nėštumo nutraukimų, pernai tokių atlikta 274. (Kolegos iš Švedijos teiravosi, ar į šį skaičių įeina ir medikamentinis abortas, tačiau alytiškiai paaiškino, kad Lietuvoje jis netaikomas, priežastis – esame katalikiškas kraštas).

Svečiai taip pat domėjosi, kaip Lietuvos ligoninėse tvarkoma dokumentacija, kas pildo ligos istorijas? Pasirodo, Švedijoje šis procesas yra kompiuterizuotas, bet gydytojai vis tiek skundžiasi apkrauti nereikalingu popierizmu. „Pas mus istorijas ranka rašo gydytojai, kol kas popierizmo – tik daugėja”, – apgailestavo alytiškiai medikai. Kompiuterinė sistema šioje strityje dar tik pradedama diegti Santariškių universitetinėje ligoninėje, tačiau patys gydytojai kalba, kad popierinio darbo jiems nuo to gali dar padaugėti – teks aprašyti kiekvieną injekciją, manipuliaciją.