2008 metų rugsėjo 19-oji į Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės istorijos metraštį įrašyta kaip diena, iškilmingai atvėrusi modernų, su šiuolaikiškai rekonstruotomis ir šviesiomis patalpomis Akušerijos ir ginekologijos korpusą. Kaip šiandien erdvesniame ir jaukesniame nei anksčiau, su šiuolaikinius reikalavimus atitinkančiomis naujovėmis skyriuje jaučiasi gimdyvės, jų mažyliai, artimieji, medikai bei jų pagalbininkai – aptarnaujantis personalas?
Jauku visose skyriaus valdose
Per tris dešimtmečius šiame skyriuje dirbantis, o pastaraisiais metais ir vadovaujantis jam, gydytojas ginekologas Eugenijus Tiškus sako, kad puikiai jaučiasi ir pacientės, ir darbuotojai. Trys Akušerijos-ginekologijos tarnybos padaliniai išdėstyti per tris aukštus: pirmame aukšte įsikūręs nėščiųjų ir gimdyvių priėmimas bei gimdymo padalinys su keturiomis gimdyklomis, trečiame – po gimdymo ir naujagimių palatos, antrame – nėštumo patologijos palatos su akušerijos dienos stacionaru ir ginekologijos padalinys.
„Iš gimdyvių ir jų artimųjų sulaukiame daug padėkų. Ypač permainomis stebisi tos mamos, kurioms dar teko gimdyti senose gimdyklose. Įrengtos kondicionavimo, vėdinimo bei sieninio šildymo sistemos. Dviejose gimdyklose veikia masažo vonios, kuriose gimdyvės mėgsta būti pirmąjį gimdymo laikotarpį. Gimdymo lovos – modernios kaip ir visa kita: vaisiaus sekimo aparatūra, daugiafunkcis naujagimio vystymo ir gaivinimo staliukas. Gimdyklose rasta vietos ir jaukiems laukiamiesiems, kurie skirti vyrui ir kitiems šeimos nariams.
Akušerijos – ginekologijos skyriaus vadovas Eugenijus Tiškus ir gydytoja Elžbieta Skirmutė
Tarutienė bendrauja su pacientėmis.
Praktikos turinčios gydytojos neonatologės užtikrina kvalifikuotą naujagimio sveikatos priežiūrą. Dvivietėse ir vienvietėse palatose naujagimiai būna su motinomis, išskyrus atvejus, kai kūdikėliams reikia stebėjimo, jie lieka šalia mamų palatų esančiame specialiame naujagimių kambaryje, kur yra inkubatoriai, deguonies tiekimas, esant reikalui, keliami į ligoninės Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių. Išvykus tėvams su kūdikiu namo, tačiau esant poreikiui, jie visada gali pasikonsultuoti su neonatologėmis ir akušerėmis sveikatos, vystymosi ir maitinimo klausimais”, – teigia skyriaus vadovas E.Tiškus. Jis pasidžiaugia rūpestingu, savo darbą išmanančiu, draugišku personalu, pernai sėkmingai pagimdytais 657 naujagimiais ir tuo, kad jau trejus metus išvengta perinatalinių mirčių (vaisiaus ir kūdikio iki 7 dienų mirtis). Alytaus medikus maloniai nuteikia ir tai, kad užsienyje dirbančiosios gimdyti bei gydytis grįžta į jų skyrių. Tai, kad daug moterų nelekia į didmiesčius ir gimdyti pasirenka Alytų, liudija jas pasitikint alytiškių medikų kompetencija ir kvalifikacija.
Gydytojas ginekologas Arūnas Saliklis ultragarsu apžiūri nėščiąją.
Kalbant apie naujagimius, gydytoja neonatologė Sigita Trubnikovienė pastebi, jog mamos dažnai nepripažįsta naujagimystės periodo. Tuoj kūdikėlį mauna į kelnes, visur su savimi nešiojasi. Toks intensyvus periodas naujagimiui nėra lengvas, jam priklausytų mėnuo ramaus gulėjimo. „Anksčiau mamos net 40 dienų saugodavo savo pagimdytus vaikus nuo blogos akies, kitiems jo nerodydavo. Ta bloga akis – dėl infekcijų pavojaus. Man patinka, kad jaunos šeimos pradeda linkti prie natūralumo, nori jį sugrąžinti į savo šeimas”, – tikina S.Trubnikovienė.
Neonatologė Sigita Trubnikovienė demonstruoja įrangą, skirtą naujagimių geltai gydyti.
Akušerijos-ginekologijos skyriaus ginekologijos poskyryje tiriamos ir gydomos įvairiomis lėtinėmis ir ūmiomis ginekologinėmis ligomis sergančios moterys, atliekamos įvairios ginekologinės operacijos. Belieka pasidžiaugti turima modernia aparatūra. Alytiškiai ginekologai sėkmingai atlieka laparoskopines ir histeroskopines operacijas. Akušerijos dienos stacionare prižiūrimos bei gydomos nėščios moterys prieš gimdymą, esant tam tikrai nėštumo patologijai bei sergant nėštumą komplikuojančiomis ekstragenitalinėmis ligomis. Jos čia išbūna nuo 9 iki 16 valandos.
Iš švedų perimta patirtis pasiteisina
Alytaus akušerės – vienintelės šalyje perėmė bičiulių švedų taikomą akupunktūrą. Tai senas Rytų medicinos gydymo metodas, kai adatomis veikiami aktyvūs kūno taškai. Šis saugus gydymas, be vaistų, alytiškių derinamas su kitomis gydymo priemonėmis, duoda rezultatų. Kadangi akupunktūrinė adata labai plona, dūriai neskausmingi, jaučiamas tik lengvas dilgčiojimas pirmąsias kelias sekundes.
Akušerės sako, kad nėščiosioms akupunktūra sėkmingai taikoma gydant pykinimą bei vėmimą, malšinant skausmą, šalinant stresą, suaktyvinant gimdymo veiklą.
„Maždaug pusė gimdyvių prašo ir džiaugiasi rezultatu. Pasiteisino dar viena iš švedų perimta praktika – sąrėmių skausmo malšinimas sterilaus vandens injekcijomis juosmens srityje”, – džiaugiasi E.Tiškus daug davusiu bendravimu su kolegomis iš Švedijos – Jončiopingo apskrities Ryhovo ligoninės kolektyvu. Akušerijos-ginekologijos skyriaus kolektyvas, pasak vadovo, brangina ne tik dalykišką, vertingą bendradarbiavimą su užsienio kolegomis, bet ir visų puoselėjamą sutelktumą, darną, komandinį darbą pasitikint vienas kitu. Juk akušerijoje, bene ekstremaliausioje medicinos srityje, kur iš karto atsakoma už dvi gyvybes – motinos ir naujagimio – itin svarbus darnus gydytojo, akušerės, naujagimių gydytojo ir slaugytojų darbas.
Terapeutės Elvyros Jaseliūnienės ir palatos gydytojos Aidos Kunevičienės pasitarimas.
Akušerijos-ginekologijos skyriaus bendruomenei darnos netrūksta. Ji brandi, daugumai – per trisdešimt. Darbo vietos, kurių šiuo metu yra pusšimtis etatų, E.Tiškaus pastebėjimu, nuo 2000-ųjų užpildytos.
Išklausytos paskaitos – ramesnis gimdymas
Svetainę primenančiame gimdymo padalinio kambaryje veikia Tėvystės mokykla. Ji neatsitiktinai įkurdinta šalia gimdyklos: norima, kad būsima mamytė susipažintų su vieta, kur teks gimdyti, ir taptų ramesnė, labiau pasitikinti savimi.
Akušerijos –ginekologijos skyriuje gausu akcentų, rankomis nertų lėlyčių.
Būsimoms mamytėms ir tėčiams čia padedama pasirengti gimdymui, laikotarpiui po gimdymo, naujagimio maitinimui. Praktiniai kursai – nemokami. Paskaitas skaito akušerės praktikės, jos suteikia informacijos apie prasidedančio gimdymo požymius, jo eigą, skyriuje taikomus skausmo slopinimo metodus, laikotarpio po gimdymo ypatumus, kūdikėlio maitinimą. Tėveliai mokomi, kaip padėti žmonai įveikti gimdymo skausmus, išmokti kvėpavimo ir masažo būdų. Suteikiama galimybė apžiūrėti gimdyklas ir palatas. Sukaupę žinių tėveliai reikiamu momentu nesiblaško, gimdyti atvyksta laiku.
„Tėvų mokyklėlės nauda – didelė. Lankantieji turi kitą požiūrį, vyrai būna protingesni, žino, kaip žmoną tokiu momentu palaikyti. Net terminas „artimųjų palaikymas” medicinoje yra. Dalyvavę užsiėmimuose vyrai, žmonai rengiantis gimdyti, šalia nestovi kaip basliai, žino kaip padėti, pamasažuoja. Malonu, kad ši mokyklėlė populiari, su tėveliais kartais tiek nėščiųjų susirenka, kad patalpa tampa per maža”, – lyg ir pajuokauja skyriaus vadovas E.Tiškus, pats užauginęs keturis vaikus ir sulaukęs keturių vaikaičių.
Neišnešiotiems kūdikiams šiltnamio sąlygas sukuria naujagimių inkubatorius.
Alytaus apskrities ligoninėje – antro lygio sveikatos priežiūros įstaigoje – priimami gimdymai nuo 37 nėštumo savaičių, atliekamos planinės ir skubios cezario pjūvio operacijos. Po normalaus gimdymo, jei motina ir kūdikėlis yra sveiki, jie ligoninėje pabūna vos dvi paras ir išleidžiami namo. Jei Alytuje gimęs vaikelis turi sveikatos bėdų, su mama siunčiamas į trečio lygio ligoninę, taip pat siunčiamos būsimos gimdyvės, jei nematoma įvairių akušerinių indikacijų galimybės.
Aldona KUDZIENĖ
Alytaus Naujienos