Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninei baigus vykdyti projektą „Ambulatorinių, pa-laikomojo gydymo ir slaugos paslaugų plėtra bei stacionarinių paslaugų optimizavimas VšĮ Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninėje“, finansuojamą Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, moderniame Fizinės me-dicinos ir reabilitacijos skyriuje pradėtos teikti ambulatorinės reabilitacijos II paslaugos.
Už 1 mln. 500 tūkst. 780 litų rekonstruotose 854 kv. m valdose, pritaikytose riboto mobilumo asmenų poreikiams, įsigyta naujos medicininės įrangos už 450 tūkst. 784 li-tus. Su pacientais pasirengusi dirbti visa reabilitacijos komanda – fizinės medicinos ir re-abilitacijos gydytojai, slaugytojos, kineziterapeutai, ergoterapeutai, masažuotojai, psi-chologas, socialinis darbuotojas, logoterapeutas.
Net keturios naujos vandens procedūros
Alytaus ligoninėje ir anksčiau suaugusiesiems ir vaikams buvo teikiamos reabilitacijos procedūros po nervų ligų, judamojo atramos aparato pažeidimų ir kitų susirgimų bei vai-kų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija. Visa tai vyko remonto seniai nemačiusiose patalpose. Nuo kovo 1 dienos, duris pravėrus ką tik atnaujintose patalpose įkurdintam moderniam Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriui, pacientų laukia daug naudingų procedūrų.
„Turėsime galimybę taikyti ambulatorinės reabilitacijos II paslaugas: vandens, fiziote-rapijos ir refleksoterapijos procedūras. Su pacientu individualiai dirbs specialistų ko-manda, siekianti fiziologinėmis priemonėmis padėti organizmui atsigauti po sunkios li-gos, judamojo atramos aparato ligų ir traumų, kvėpavimo, virškinimo sistemos, inkstų, ginekologinių, endokrininių, odos bei neurologinių ligų. Skyriuje yra galimybė atlikti ki-tas ambulatorines asmens sveikatos priežiūros – logopedijos, kineziterapijos – paslau-gas“, – su naujovėmis supažindina Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja Giedrė Šamanskienė.
Ji su skyriaus slaugos administratore Laimute Petrauskiene mus vedžioja po spalvin-gas patalpas, supažindina su neseniai sumontuota reabilitacine įranga. Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninėje anksčiau veikęs Fizinės medicinos ir reabilitacijos centras ne-turėjo galimybės pacientams teikti vandens procedūrų, dabar jų poreikiams – net ketu-rios naujos vandens procedūros.
Įsigyta vertikalios vonios-baseino įranga leis atlikti gydomąją mankštą vandenyje. Vertikali vonia yra viena efektyviausių procedūrų gydant stuburo uždegimines ligas ir komplikacijas. Dėl raumenų atsipalaidavimo ir dalinio nesvarumo vandenyje, pasak sky-riaus vedėjos, lengviau ir beveik be skausmo atliekami aktyvūs gydomieji judesiai. Po vertikalių vonių kurso pacientams sustiprėja raumenys ir raiščiai, padidėja stuburo pa-slankumas, judesiai tampa laisvesni ir ne tokie skausmingi.
Povandeninio masažo gydomosios vonios padės atsipalaiduoti, pasijusti žvaliau.
Perlinė vonia – tai viso kūno masažas perlų dydžio burbuliukais.
Odai įtaką daro ir kontrastinė jos temperatūra. Cirkuliarinio dušo, kuris puiki prie-monė savijautai gerinti bei skausmui malšinti, galimybes pacientas pats galės reguliuoti: iš visų pusių purškiančių srovių tarsi adatėlių srovę stiprinti ar silpninti, pasikeisti van-dens kontrastą. Tai naudinga procedūra hipertonijai, nuovargio sindromui, nervų siste-mos sutrikimams gydyti.
Tarp naujų vandens procedūrų – ir hidromasažas (procedūra, kai masažuoja ne žmo-gus, o vandens purkštukai).
Medikių teigimu, vandens procedūrų poveikis žmogaus organizmui yra ryškus ir grei-tas, tiesiogiai ir refleksiškai veikiantis organizmo gyvybines funkcijas. Vanduo veikia sa-vo temperatūra ir mechaniškai. Visos Alytaus ligoninėje nuo kovo 1 dienos teikiamos vandens procedūros – didelė pagalba sergančiam ir sveikstančiam žmogui, jo sveikatini-mui. Be tiesioginio poveikio, jos ramina centrinę nervų sistemą, gerina kraujotaką, akty-vina medžiagų apykaitą.
Netrukus pradės veikti infraraudonųjų spindulių pirtis, kurioje pacientai galės atsipa-laiduoti po vonios procedūrų, dar labiau pataisyti savijautą.
Ir fizioterapijos kabinetuose pagausėjo įrangos
Už projektines lėšas įsigyta nemažai modernios įrangos fizioterapijos kabinetams. Ra-dosi galimybė teikti fangoparafino aplikacijas, kurios ypač gerai malšina uždegiminius procesus, efektyviai gydo sąnarių ligas, taip pat padeda esant judėjimo aparato ar neuro-loginių sutrikimų, gerina kraujotaką, stiprina organizmo imuninę sistemą. Fangoparafi-no aplikacijos visiškai saugios, nes tai – parafino ir vulkaninio purvo derinys.
„Teikiamų procedūrų sąrašą pasipildėme „Bioptron“ terapijos įranga, krioterapijos apa-ratu. Populiarioji „Bioptron“ terapija – puiki priemonė žaizdoms, praguloms, nubrozdini-mams, įpjovoms gydyti, lėtiniams reumatoidinio artrito, pečių, kaklo skausmams mal-šinti, patempimų, sausgyslių, riešų nemaloniems pojūčiams mažinti. „Bioptron“ įranga atliekant procedūras palaikoma natūrali organizmo regeneracija leidžia atsiskleisti orga-nizme glūdinčiam gydomajam potencialui. Krioterapija – gydymas šalčiu. Šis metodas šiandien gerai žinomas ir taikomas ne tik reabilitacijoje. Veikiant šalčiu suaktyvinami organizmo termoreguliaciniai mechanizmai, apsaugantys nuo peršalimo. Ypač suaktyvė-ja medžiagų apykaita, o tai gerai veikia visą organizmą, sustiprina jo priešinimąsi infekci-joms“, – naujas sveikatinimo procedūras plačiau apžvelgia Fizinės medicinos ir reabilita-cijos skyriaus vedėja G.Šamanskienė.
Baigiamame įrengti ergoterapijos kabinete pacientai bus mokomi po sunkių ligų pra-rastų įgūdžių. Ši erdvė primins kasdieninę buto virtuvę.
Kvarco lempa su stovu leis malšinti įvairius odos negalavimus. Ir anksčiau skyrius tu-rėjo tokią lempą, tačiau ji buvo nepatogi procedūroms teikti. Intensyvios baltos šviesos terapijos lempos, kitaip vadinamos antidepresinėmis, padės susirgus depresija ir su ja susijusiems sutrikimams gydyti.
Atnaujintose patalpose – puikūs kabinetai psichologijos užsiėmimams: grupiniam dar-bui ir individualiam. Įrengtos net trys gydomosios mankštos salės – suaugusiesiems, vai-kams ir individualiam mankštinimuisi. Po procedūrų norinčiųjų atsipalaiduoti laukia masažinis krėslas.
Po remonto visos skyriaus patalpos pritaikytos neįgaliesiems. Čia pacientų lauks atski-ra registratūra.
Kur pirmiausia kreiptis žmonėms, pageidaujantiems minėtų procedūrų?
„Ar tikslinga siųsti pacientą medicininei reabilitacijai, sprendžia gydantis gydytojas kartu su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju. Pacientas, gavęs išrašą iš medicini-nių dokumentų (forma 027/a) ir pažymą gauti kelialapį (formą 070 / a išrašo gydantis gydytojas), ne vėliau kaip per 3 darbo dienas turi nuvykti į teritorinę ligonių kasą, kur jam bus išduota pažyma, suteikianti teisę į medicininę reabilitaciją. Pacientams, atvyku-siems į sveikatingumo ir reabilitacijos centrą su ligonių kasos pažyma „Ambulatorinė reabilitacija II“, teikiamos sveikatos apsaugos ministro įsakyme numatytos reabilitaci-nės bei papildomos paslaugos, atsižvelgiant į jų poreikius.
Norisi priminti, kad tai – dienos paslauga. Mokėti už procedūras nereikia, 14 dienų kompleksinį gydymą turint kelialapį finansuoja ligonių kasos. Nebent pacientas pagei-dautų papildomų procedūrų, tada už jas mokėtų pagal kainoraštį“, – teigia G.Šamanskie-nė.
Aldona KUDZIENĖ
Alytaus Naujienos