Menu Close

Alytaus ligoninės Konsultacijų poliklinikoje registruojamasi net trečią valandą nakties (2012 m. liepa 31 d.)

konsAlytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninėje Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva pristatyti pačios ministerijos vykdomi elektroninių sveikatos paslaugų projektai. Kartu – ir ligoninės su partneriais įgyvendinami šios srities projektai. Baigus juos visus vykdyti tikimasi pasiekti svarbiausio tikslo – informacijos apie ligonį, jam išrašomus receptus, atliktus tyrimus išsaugojimo vienoje vietoje.
Ministerijos – trys projektai
Sveikatos apsaugos ministerijos pastaruoju metu vykdomus tris elektroninių sveikatos paslaugų projektus pristatė ministerijos Bendrųjų reikalų departamento E. sveikatos koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Donata Gregerytė. Jie visi turi būti baigti vykdyti 2014-ųjų pabaigoje.

Pirmasis jų – „E. sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros plėtra”. Projekto vertė – per 9 mln. 700 tūkst. litų. Pagrindinis tikslas – e. sveikatos paslaugos turi būti pasiekiamos sveikatos priežiūros įstaigoms, kad gydytojai galėtų gauti informaciją ir bendradarbiauti tarpusavyje dėl informacijos pasikeitimo apie pacientą. Bendradarbiavimas paciento naudai elektroninėje erdvėje vyks ir su jam reikalingomis kitomis institucijomis, pavyzdžiui, „Sodra”, neįgalumą suteikiančiomis įstaigomis.

Antrasis ministerijos vykdomas projektas dėl elektroninių sveikatos paslaugų, kurių reikia ir regioninėms sveikatos priežiūros įstaigoms, – e. recepto plėtra. Pasak D.Gregerytės, įvykdžius šį projektą, gydytojui bus galimybė elektroniniu paštu išrašyti receptą ir jį atšaukti, įsigijus vaistus gydytojas gaus grįžtamąją informaciją, taip pat bus matomos ligonių kasos išmokėtos kompensacijos už įsigytus vaistus. Šio projekto vertė – beveik 6 mln. litų.

Maždaug tokios pat vertės ministerija įgyvendina ir trečią europinių fondų finansuojamą projektą dėl elektroninių sveikatos paslaugų teikimo – „Nacionalinės medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų informacinės sistemos ir jos pagrindu teikiamų elektroninių paslaugų sukūrimas”. Įvykdžius šį projektą, gydytojai elektroninėje sistemoje matys ligoniui atliktus tyrimus.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė įvardijo naudą pacientui ir gydytojui įgyvendinus minėtus projektus. Ligoniui nebereikės nešiotis ligos istorijos – ji bus viena ir vienoje vietoje. Gydytojui nebereikės tvarkyti popierinės ligos istorijos, liks daugiau laiko pacientui, lengviau bus valdomi jų srautai gydymo įstaigose. D.Gregerytės teigimu, ateityje atsiras tokia galimybė bendradarbiauti tarp visų Europos Sąjungos sveikatos priežiūros įstaigų.

Ligoninė – viena skaitmenizuočiausių gydymo įstaigų
Sveikatos apsaugos ministerijos Bendrųjų reikalų departamento E. sveikatos koordinavimo skyriaus vyriausiosios specialistės pastebėjimu, Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninė yra viena skaitmenizuočiausių gydymo įstaigų šalyje. Prieš penkiolika metų čia atsirado pirmieji kompiuteriai, prieš trylika metų – pasirašyta sutartis dėl internetinio ryšio. 2003-iaisiais ligoninė pradėjo vykdyti ligonių registraciją elektroninėje knygoje. O jau nuo 2007-ųjų – išankstinę registraciją Konsultacijų poliklinikoje internetu.

Kaip sakė ligoninės Informacinių technologijų skyriaus vedėja Nijolė Balkuvienė, palyginti šiemetį dabartinį laikotarpį su pernykščiu, išankstinė registracija internetu Konsultacijų poliklinikoje išaugo 30 proc., čia registruojamasi net trečią valandą nakties.
Ligoninės Diagnostikos skyriaus vedėjo Sigito Katkevičiaus tvirtinimu, nuo 2007-ųjų apie 80 proc. diagnostinių tyrimų yra archyvuojama internetinėje erdvėje. O kai kurie – net nuo 2002-ųjų. Archyvuojamos kompiuterinės tomografijos, tyrimai magnetiniu rezonansu, skaitmeninio rentgeno, endoskopijų, echoskopijų vaizdai. Nearchyvuojamos elektroninėje sistemoje mamogramos, dalis echoskopijų, atliktų sena aparatūra, elektrokardiogramos, nes nėra tam skirtos programos.

Diagnostikos skyriaus vedėjas elektroninių tyrimų programoje įvardijo vieną iš trūkumų – kiekvieną kartą gydytojui prisijungiant reikalaujama slaptažodžio. Taip pat elektroninių sveikatos paslaugų projektų pristatyme buvo pastebėta, kad tyrimai elektroninėje erdvėje yra archyvuojami gydytojų entuziazmo, ligonių kasa už tai nemoka nė lito.

Taip pat siūlytas įvesti kodas kiekvienam pacientui nuo tada, kai jis pakliūva į ligoninę, – visa turima informacija apie jį būtų sujungiama į vieną vietą.

Bėda – kompiuterių trūkumas
Ligoninės gydytojai, diskutuodami apie elektronines sveikatos paslaugas, įvardijo ir pagrindinį stabdį dėl šių paslaugų ligoninėje – kai kuriose darbo vietose aštuoniems gydytojams dabar tenka tik vienas kompiuteris. Vykdant projektą „Elektroninių sveikatos paslaugų plėtra Alytaus regiono asmens sveikatos priežiūros įstaigose” bus kompiuterizuotos 149 darbo vietos, per bendrą valdymo centrą veiks viena sukurta unikali informacinė sistema bei visos projekto dalyvių kompiuterizuotos darbo vietos. Šis 2 mln. 200 tūkst. litų europinių fondų finansuojamas projektas dėl elektroninių sveikatos paslaugų turi būti įgyvendintas 2014-aisiais.

Projekto pareiškėja ir iniciatorė yra Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninė. Ji turi ir šešis partnerius – Alytaus polikliniką, Alytaus rajono Pirminės sveikatos priežiūros centrą, tokius pat centrus Lazdijuose bei Varėnoje, Druskininkų ir Lazdijų ligonines.  Projekte dėl elektroninių sveikatos paslaugų nedalyvaujančios apskrities gydymo įstaigos tokius projektus turėtų vykdyti savo lėšomis.

Alma MOSTEIKAITĖ
Alytaus Naujienos.