Menu Close

Artimųjų slaugymui – daugiau galimybių

Sunkiai sergančių, slaugomų pacientų aktyvus gydymas ligoninėje gali trukti tik ribotą laiką. Jam pasibaigus, artimieji, giminaičiai turi pareigą priimti sprendimus, kaip sergančiuoju pasirūpinti toliau, kaip sudaryti sąlygas jį prižiūrėti slaugos paslaugas teikiančiose įstaigose arnamuose. Deja, bet labai dažnai nutinka taip, kad ligoto žmogaus artimieji pasiimti iš ligoninės neskuba, argumentuodami, kad namuose nėra sąlygų slaugyti ir juo rūpintis.Išeičių siūlo ir pačios savivaldybės.

Skyriai – užpildyti

Pacientui patekus į ligoninę, jam atliekami tyrimai, suteikiamas aktyvus medikamentinis gydymas, o kai pacientui reikalingas palaikomasis gydymas arba slauga, tuomet jis turi būti išleidžiamas į namus arba perkeliamas į slaugos įstaigą.

Mūsų skyriuje yra 34 lovos ir jos visuomet būna pilnas, tik retsykiais būna laisva viena kita lova. Geriatrijos skyrius taip pat nuolat užpildytas“, – pabrėžėAlytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės 1-ojo Vidaus ligų skyriaus vedėja, vidaus ligų gydytoja Vidutė Vitkauskienė.

Mūsų pacientai būna labai sunkūs – prikaustyti prie patalų, maitinami per zondą, jiems įvesti kateteriai, dažnam reikalingos deguonies kaukės. Namuose tokių pacientų priežiūra yra komplikuota, todėl artimieji nenori jų pasiimti iš ligoninės ir parsivežti“, – situaciją apibūdina ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja gydytoja neurologė Rosida Poškienė.

Palaikomojo gydymo sprendimams – 8 dienos

Pasak jos, visuomet stengiamasi ieškoti galimybių padėti artimiesiems, tartis su kitomis gydymo įstaigomis. Bendradarbiaujama su Lazdijų, Druskininkų, Varėnos gydymo įstaigomis ir visuomet surandama išeičių. Lengviau sergantys pacientai perkeliami į ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrių. Jeigu yra galimybių, pailginama lovadienių trukmė. Pagal ministro įsakymą, lovadieniai trunka 7-8 dienas, per kurias artimieji turėtų surasti sprendimus, koks paciento kelias bus toliau.

Deja, dažnu atveju pacientų artimieji reikalauja, kad aktyvus stacionarinis gydymas truktų 10 – 14 dienų. Dar sunkiau jiems suprasti, kad ilgesnis laikas ligoninėje tokiems pacientams pasveikti jau nepadės.Deja, tokia tendencija vyrauja visose šalies ligoninėse. Ambulatorinė slauga Lietuvoje nėra išvystyta pakankamai. Būtų idealu, jeigu visada tinkamai suveiktų slaugos namuose paslaugų paketas. Vyriausybės politika vienišų žmonių problemoms spręsti turėtų būti empatiškesnė“, – konstatuoja gydytoja R. Poškienė.

Po gydymo slaugoje – į namus

Gydytojos pabrėžia, kad viena priežasčių, kodėl slaugomi pacientai ilgiau užsibūna skyriuose, kur vyksta aktyvus gydymas,yra užsienyje gyvenantys artimieji. Todėl ligoninės personalui tenka ne tik rūpintispaciento gydymu, bet ir spręsti, kur jį perkelti, palikti po to.

Čia į pagalbą pasitelkiama ligoninės socialinė darbuotoja, kuri ieško vietų pacientams slaugos ligoninėse per visą apskritį.

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje taip pat yra Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius. Deja, dažniausiai ir jame lovos būna užimtos.

Valstybė slaugai ligoninėse vienam pacientui skiria 120 dienų per metus, todėl per tą laiką yra galimybių artimiesiems ieškoti sprendimų, kaip pritaikyti sąlygas paciento slaugymui namuose.

Pastebima tendencija, kad artimieji stengiasi maksimaliai išnaudoti valstybės skirtas dienas slaugoje, todėl Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje susidaro vietų trūkumas.

Alytaus mieste – paslaugų paketas

Alytaus mieste asmenims su negalia ir senyvo amžiaus gyventojams gali būti teikiamos šios paslaugos:

  • pagalba į namus;

  • dienos socialinė globa asmens namuose;

  • ilgalaikė socialinė globa institucijoje;

  • asmeninė pagalba.

Paslaugos yra mokamos, o mokėjimo dydis priklauso nuo pajamų dydžio ir paslaugų teikimo trukmės.

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės informacija