Septyni iš dešimties pavėluoja
Alytaus ligoninė jau kelerius metus dalyvauja šviečiamojoje Lietuvos širdies asociacijos kampanijoje, skirtoje infarkto profilaktikai, žinių apie šią sunkią ligą pasikartojimui ar pagausinimui. Aštuntus metus Alytaus ligoninė bendradarbiauja su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikomis, vykdo bendrą skubios kardiologijos pagalbos projektą. Pirmoji skubi pagalba suteikiama vietoje alytiškių medikų, o dėl tolesnės pacientas vežamas į Santariškių klinikas. Bendradarbiavimo rezultatas akivaizdus, kelių ligoninės skyrių – Priėmimo-skubiosios pagalbos, Kardiologijos ir Reanimacijos ir intensyviosios terapijos – bendru darbu išgelbėta keli šimtai gyvybių.
D.Kačiurino pastebėjimu, mūsų šalis pirmauja Europoje pagal sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis. Todėl pastaraisiais metais šių ligų gydymui bei profilaktikai ir skiriamas toks didelis dėmesys.
Skubi pagalba skyriuje, tolesnė – Santariškėse
Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėja I.Stanevičienė kalbėjo, kad skyriuje, kuris turi šešias lovas, kasmet gelbstima keli šimtai pacientų, trečdalį jų sudaro ištiktieji miokardo infarkto. Taip pat akcentavo dviejų pirmų auksinių valandų svarbą. Jos vadovaujamo skyriaus medikai, dirbantys pagal skubios kardiologijos pagalbos programą, šiandien turi puikias galimybes efektyviai padėti žmonėms, ištiktiems miokardo infarkto ir smegenų insulto. Alytaus gydytojai sugeba kuo greičiau atverti užsikimšusią arteriją, atkurti normalią kraujotaką suleisdami specialių, labai efektyvių vaistų – trombolitikų. Tolesnė pagalba, kardioinvazinė, teikiama Santariškių klinikų medikų. Ligoniai į Vilnių nuvežami ir parvežami specialiu reanimobiliu. Ši programa itin sumažino žmonių mirštamumą nuo miokardo infarkto. Įsitraukus į programą mirštamumas nuo 25 proc. sumažėjo iki 9 proc.
„Norėtųsi, kad žmonės būtų labiau apsišvietę, nes svarbu suprasti, kas vyksta su mumis, mūsų organizmu. Siūlyčiau daugiau bendrauti su šeimos gydytojais. Susirūpinti reikėtų tuomet, jei kyla skausmas už krūtinkaulio arba širdies plote, plinta į kairį petį, ranką, kaklą ar žandikaulį. Žmogų gali apimti nerimas, baimė, išpilti šaltas prakaitas“, – pirmuosius miokardo infarkto požymius primena I.Stanevičienė.
Jei šie simptomai nepradingsta sugėrus nitroglicerino tabletę, reikia skubiai kreiptis į medikus. Visi pašnekovai kategoriškai ragino kilus įtarimų dėl infarkto skambinti greitajai medicinos pagalbai ir nors pasikonsultuoti.
Medikų teigimu, miokardo infarktas įvyksta tada, kai kraujagyslių sistema neatlaiko streso, dėl netinkamos mitybos, žalingų įpročių, mažo fizinio aktyvumo.
Pirmuosius požymius turi žinoti net šešiolikmetis
Ligonių kasų duomenimis, pernai į Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninę turėdami miokardo infarkto simptomų kreipėsi 194 žmonės, 451 asmuo buvo patyręs insultą. Pasak gydytojo neurologo K.Juknelio, ištikus smegenų insultui efektyvios pagalbos laikas dar trumpesnis. Mediko tvirtinimu, širdies raumuo yra atsparesnis, ilgesnį laiką išlieka gyvybingas. Smegenyse vyksta intensyvūs procesai, sutrikus kraujotakai jos greičiau negu kiti organai praranda funkcionavimo galimybę
Skubiai ir efektyviai Alytaus apskrities ligoninėje gydomas ir smegenų insultas. Kas yra insultas? Tai kraujotakos sutrikimas smegenyse, pažeidžiantis jų ląsteles, sutrikdantis žmogaus sveikatą, sukeliantis grįžtamų ir negrįžtamų pokyčių, net mirčių. Insultas būna hemoraginis (kai kraujas išsilieja į smegenis) ir išeminis (kai užsikemša smegenų kraujagyslės).
Pasak K.Juknelio, pirmuosius insulto simptomus turi žinoti visi nuo 16 metų. Žmonės prisiskaito įvairios literatūros ir susvaigus galvai mano, kad juos ištiko insultas. Pagrindiniai jo simptomai trys – kalbos sutrikimas, galūnės arba galūnių nutirpimas ir veido perkreipimas. Atsiradus minėtų neurologinių požymių žmogų būtina nedelsiant vežti į ligoninę. Jam per 2–3 valandas atliekama trombolizė – ištirpinamas galvos smegenų kraujagysles užkimšęs trombas. Labai svarbu žinoti, kada prasidėjo ligos požymiai. Nežinant jų pradžios skubios procedūros, atkuriančios kraujotaką, jau netaikomos. Diagnozavimas, ar tikrai insultas, užima nemažai laiko, į procesą įtraukiami kelių skyrių medikai.
Visi gydytojai akcentavo cholesterolio įtaką širdies ir kraujagyslių ligoms bei ragino pasinaudoti programomis ir išsitirti jo kiekį kraujyje. Ir nepamiršti kitų prevencinių priemonių. O užklupus ligai laiku kreiptis medikų pagalbos. Auksinės valandos padės ne tik išgyventi, bet ir pagerins tolesnio gyvenimo kokybę.