Menu Close

Alytaus akušerius – ginekologus į naują korpusą lydi priesakas: „Sveika moteris ir sveikas naujagimis”

akuserija_080923_08„Akušerija bene ekstremaliausia medicinos sritis, nes atsakai iškart už dvi gyvybes – motinos ir naujagimio“, – sako Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės Akušerijos – ginekologijos tarnybos vyresnysis specialistas, gydytojas akušeris-ginekologas Eugenijus Tiškus.
Tačiau akušerijos istorijoje ne visuomet vienodai brangintos abi gyvybės. Dar praeito šimtmečio pradžioje uoliai kovota pirmiausia už motinos gyvybę, gyvavo šūkis „Už gyvą moterį“. Tai nenuostabu turint omenyje tuometinį kontekstą: seniau šeimos paprastai būdavo gausios, buvo svarbu išsaugoti ūkio darbininkę, šeimos atžalų maitintoją, ugdytoją. Tuo laiku, kilus grėsmei motinos gyvybei, buvo atliekama daug drastiškų operacijų, nelabai paisant vaisiaus. Artėjant praeito amžiaus viduriui iškilo ir kelis dešimtmečius išliko akušerijos tikslas – gyva moteris ir gyvas naujagimis. O apie 8-ąjį dešimtmetį, sparčiai vystantis technologijoms ir sveikatos priežiūros srityje, akušerijos specialistai tapo ištikimi priesakui „Sveika moteris ir sveikas naujagimis“, nekintančiam iki šiol.

Su gydytoju E.Tiškumi žvilgtelėjome į Alytaus apskrities ligoninės Akušerijos – ginekologijos tarnybos raidos istoriją. 1918 metais įsteigtoje Alytaus apskrities ligoninėje veikė Chirurgijos, Užkrečiamųjų ligų, Vidaus ligų ir Moterų ligų skyriai. Tarpukariu mūsų mieste dirbo ir privačių gydytojų, teikusių akušerinę ir ginekologinę pagalbą.
1946 metais į tuometinę Alytaus rajono centrinę ligoninę atvyko dirbti gydytojas Jurgis Gricius – ilgametis Akušerijos skyriaus vedėjas, o 1952-aisiais – gydytojas Edvardas Berulis, ilgametis Ginekologijos skyriaus vedėjas ir vyriausiojo gydytojo pavaduotojas akušerijos – ginekologijos reikalams. 1962 metais Akušerijos skyrius įkurdintas atskirame ligoninės priestate. 1969-aisiais, daugėjant gimdymų, pastatytas atskiras 100 lovų Akušerijos – ginekologijos korpusas, kuriame iki šiol veikė Akušerijos, Nėštumo patologijos, Ginekologijos ir Naujagimių skyriai.

Daugiausia kūdikių Alytuje pasaulį išvydo 1975 metais – 1 tūkst. 814. 1990-aisiais dar buvo 1 tūkst. 642 gimdymai. Dabar jau keleri metai gimdymų skaičius svyruoja apie 700. Gyvenimo permainos daro savo: vis daugiau jaunų žmonių emigruoja ir savo atžalų susilaukia kitose šalyse.

Mažėjant gimdymų, ilgainiui mažėjo ir gydytojų akušerių – ginekologų. 1988 metais Alytaus ligoninėje dirbo 18 šių specialistų. Šiuo metu ligoninės Akušerijos – ginekologijos tarnyboje darbuojasi 7 gydytojai, 22 akušerės, 5 naujagimių slaugytojos, 2 naujagimių gydytojos, 3 bendrosios praktikos slaugytojos (Ginekologijos skyriuje).

Daug davė bendradarbiavimas su kolegomis iš Švedijos
Jau ketvirti metai Akušerijos – ginekologijos tarnybos darbuotojų profesinį akiratį praturtina bendradarbiavimas su kolegomis iš Švedijos – Jončiopingo apskrities Ryhovo ligoninės Kvinnokliniken kolektyvu. Gydytojas E.Tiškus priminė, kad Alytaus ligoninė priėmė jau keturias svečių iš Švedijos grupes – iš viso 76 darbuotojus. Iš mūsų ligoninės Akušerijos – ginekologijos tarnybos Švedijoje svečiavosi taip pat keturios grupės (12 darbuotojų). Vizitų metu alytiškiai susipažino su Kvinnokliniken darbo organizavimu, darbų apimtimi, įvairiais profesiniais niuansais.

Bendradarbiavimo patirtis buvo naudinga dviejose srityse – darbo organizavimo ir mokslinėje. Domintis pirmąja sužinota, kaip Švedijoje organizuojama nėščiosios ir gimdyvės priežiūra, kokie taikomi asistavimo gimdymui principai ir būdai, gauta metodinės pagalbos Tėvystės mokyklos ir natūralaus maitinimo grupėms. Mokslinėje srityje surengti seminarai akušerijos – ginekologijos, pacientų poreikių ir lūkesčių analizės, neatitikčių registravimo, vertinimo, ištaisymo, kokybinės vadybos ir kitomis temomis. Alytiškiai medikai džiaugiasi, kad dėl bendradarbiavimo su kolegomis švedais turi galimybę skaityti mokslinius akušerijos – ginekologijos žurnalus anglų kalba.

„Bendradarbiavimas padėjo sutelkti mūsų kolektyvą, padidino pasitikėjimą savo galimybėmis, pagerėjo profesinis pasirengimas. Bendrų tikslų siekimas pagerino tarnybos mikroklimatą, pakilo tarnybos prestižas ligoninėje ir Alytaus bendruomenėje. Bendradarbiavimas taip pat paskatino gausinti anglų kalbos žinias“, – sako gydytojas E.Tiškus.

Apskritai Akušerijos – ginekologijos tarnybos kolektyvas brangina ne tik dalykišką, vertingą bendravimą su užsienio kolegomis, bet ir metų metus puoselėjamą tarpusavio sutelktumą, pa-sitikėjimą, darną. „Labai džiaugiamės kolektyvo vieningumu, tvyrančiu pasitikėjimu, vienas kito supratimu. Jeigu būtų kitaip, vargu ar galėtume gerai, efektyviai dirbti. Juk vienas lauke – ne karys, ypač akušerijoje. Šioje srityje itin svarbus darnus gydytojo, akušerės, naujagimių gydytojų ir slaugytojų darbas. Džiugu, kad mūsų kolektyve nestinga nei kolegų tarpusavio paramos profesinės kompetencijos labui, nei nuoširdaus bendražmogiško sutarimo“, – teigia E.Tiškus.

Akušerijos – ginekologijos tarnybos akušerės

Naujas gyvavimo etapas – naujajame korpuse
Alytaus apskrities ligoninės Akušerijos – ginekologijos tarnyba pradės naują gyvavimo etapą: oficialiai atidarytas modernus Akušerijos – ginekologijos korpusas. Jame trys šios tarnybos poskyriai išdėstyti per tris aukštus. Patalpos erdvesnės, jaukesnės nei anksčiau, su šiuolaikinius reikalavimus atitinkančiomis naujovėmis, o lovų skaičius lieka toks pat kaip iki šiol – 30 akušerijos – ginekologijos ir 2 naujagimių patologijos lovos.

Pirmame korpuso aukšte įsikurs Gimdymo poskyris. Jame įrengtos keturios gimdyklos – tiek buvo ir senajame korpuse. Viena iš gimdyklų, kaip pusiau rimtai, pusiau juokais vadina skyriaus specialistai, – prestižinė. Kuo ji skiriasi nuo kitų trijų? „Ypatingoje“ gimdykloje, vonios kambaryje, yra masažinė vonia, kurioje gimdyvė galės būti pirmąjį gimdymo laikotarpį. Ši gimdykla turi ir jaukų laukiamąjį gimdyvės vyrui bei kitiems šeimos nariams. Kad laukimas neprailgtų, artimieji čia galės užkąsti, atsigaivinti arbata ar kava. Prie laukiamojo yra atskiras tualetas svečiams, atskiras išėjimas į lauką. Gimdykloje, kaip ir kitose, stovi moderni gimdymo lova, daugiafunkcinis naujagimio vystymo ir gaivinimo staliukas. Jaukumo šiai ypatingos paskirties patalpai suteikia tai, kad visa medikams reikalinga aparatūra, vaistai paslėpti už slankiosios pertvaros – jų vaizdas netrikdo gimdyti besirengiančios moters, jos vyro. Aparatūra, atitraukus pertvarą, įvežama tik kai tampa išties reikalinga.

Gimdymo poskyryje įrengta ir jauki patalpa jau anksčiau tarnybos medikų įsteigtai ir veikiančiai Tėvystės mokyklai. Svetainę primenančiame kambaryje būsimos mamos su vyrais dalyvaus naudinguose užsiėmimuose. Čia pat įrengtas vaikų kampelis: pastatyti vaikiški baldai, bus žaisliukų, kad mažyliams neprailgtų laukti pamokėlėse dalyvaujančių tėvų. Tėvystės mokykla neatsitiktinai įkurdinta šalia gimdyklų: kuo anksčiau ir išsamiau būsimos mamytės susipažins su vieta, kur praeis labai reikšmingos jų gyvenime valandos, tuo bus ramesnės, labiau pasitikinčios savimi.

Mamos turės savo poilsio kampelį

Pagimdžiusios moterys bus perkeliamos į naujojo korpuso trečią aukštą, kuriame yra palatos po gimdymo ir Naujagimių poskyris. Įrengtos septynios dvivietės palatos ir viena vienvietė. Kūdikiai – kitaip šiais laikais ir neįsivaizduojama – būna su motinomis, išskyrus tuos atvejus, kaip jiems reikia intensyviosios terapijos ir stebėjimo: tuomet jie lieka specialiose naujagimių patalpose, kuriose yra inkubatoriai, deguonies tiekimas, kitos galimybės suteikti reikiamą priežiūrą.
Palatose yra ir nedideli šaldytuvai. Vonios kambariu naudosis dviejų palatų gyventojos. Pagal švedų pavyzdį poskyryje įrengtas ir moterų poilsio kambarys. Jame mamytės galės pasišnekučiuoti prie puodelio arbatos ar kavos, mikrobangų krosnelėje pasišildyti maisto. Šioje svetainėje įrengtas langelis į naujagimių intensyviosios terapijos ir slaugos patalpas: mama gali matyti, kaip jaučiasi jos kūdikėlis. E.Tiškus šypsodamasis sako: nors ir jaukus šis kampe-lis, turbūt nebus gausiai ir dažnai lankomas. Mat po normalaus gimdymo, jeigu motina ir kūdi-kis yra sveiki, jie ligoninėje pabūna vos dvi paras – stengiamasi kuo greičiau išleisti namo.
Antrame aukšte – Ginekologijos ir nėštumo patologijos poskyris, taip pat šiuolaikiškas, erdvus. Jame, beje, veiks echoskopijų kabinetas.

Sveikti padės ir maloni aplinka
Tuoj po naujojo korpuso iškilmingo atidarymo į jį pradės keltis Akušerijos-ginekologijos tarnyba. E.Tiškus šypsosi: jeigu reikės, kraustysis ir su esamomis pacientėmis.
Jau buvo minėta, kad pastaraisiais metais gimdymų beveik perpus mažiau nei praėjusiais dešimtmečiais. Yra kaip yra, o specialistai viltingai laukia didėjančio gimstamumo ženklų. Alytaus apskrities ligoninėje – antro lygio sveikatos priežiūros įstaigoje – priimami gimdymai nuo 37 nėštumo savaičių, atliekamos planinės ir skubios cezario pjūvio operacijos. Moteris, kurių kū-dikėliai į šį pasaulį beldžiasi būdami 36 savaičių, alytiškiai medikai, jeigu dar galima suspėti, siunčia į kuruojančią trečio lygio įstaigą – Kauno medicinos universiteto klinikas. Jei Alytuje gimęs neišnešiotas vaikelis turi sveikatos bėdų, su mama taip pat siunčiamas į Kauną. Pas kauniečius medikus būsimos gimdyvės siunčiamos ir dėl įvairių akušerinių indikacijų.
Ginekologijos srityje, pasak gydytojo E.Tiškaus, stebima viena gera tendencija: mažėja moterų, kamuojamų įvairių uždegiminių procesų. Tam įtakos galbūt turi besikeičiantis gyvenimo būdas, aktyvesnis kontraceptikų, kurie, kaip liudija tyrimai, padeda išvengti moters reprodukcinės sveikatos problemų, vartojimas. Alytaus ligoninėje atliekamos mažesnės ir didesnės apimties ginekologinės operacijos, tarp jų – laparoskopinės dėl nevaisingumo, kiaušidžių patologijų, gimdos ir jos priedėlių šalinimo operacijos, rekonstrukcinės operacijos dėl šlapimo nelaikymo, gimdos ir makšties pasmukimo ir kitos.

Tai, kad daug moterų, užuot lėkusios į didmiesčių medicinos įstaigas, gydosi savame mieste, liudija jas pasitikint alytiškiais medikais, jų profesine kompetencija ir kvalifikacija. Smagu ir tai, kad nuo šiol, jeigu prisieis patekti Alytaus ligoninės akušerių – ginekologų globon, jaudulį, nerimą, galimus nuogąstavimus ir patį buvimo ligoninėje stresą padės malšinti ir jauki, estetiška aplinka.

Atidarymo akimirkos:




Straipsnį parašė: Aušra ŽVINAKEVIČIŪTĖ („Alytaus Naujienos”)